شماره خبر :٥٢٧٢٤٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٦
تجمع دانشجویان در مقابل دفتر سازمان ملل تهران؛
فریاد اعتراض دانشجویان به فاجعه در میانمار/ نسل‌کشی مسلمانان را متوقف کنید
جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران و فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه ها در اعتراض به جنایات وحشیانه علیه مسلمانان در میانمار، در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، این تجمع پرشور دانشجویی در مقابل درب سازمان ملل با حضور کثیری از دانشجویان و خیل عظیم مردم برگزار شد و پس از سخنرانی نمایندگان اتحادیه‌های دانشجویی و چند تن از نمایندگان مجلس و سیاسیون، با قرائت بیانیه پایانی به پایان رسید.

در تجمع امروز دانشجویان با دردست داشتن پلاکارد و سردادن شعار علیه سکوت مجامع جهانی علیه میانمار، نفرت و انزجار خود را نسبت به این فاجعه‌ی انسانی نشان دادند.

در این تجمع‌، شعارهای جالبی روی پلاکاردهای در دست دانشجویان نوشته شده است؛ «میانمار هم پاره تن اسلام است»؛ «SAVE ROHINGYA»؛ «سکوت مدعی حق بشر، شد موجب کشتار نسل»؛ «سازمان حقوق بی بشر، خفه خوان کافیه»؛ «قوه قضائیه باید در موضوعاتی چون حمایت از مسلمانان میانمار از جایگاه حقوقی وارد شود»؛ «نسل کشی را متوقف کنید».

دانشجویان همچنین شعارهایی از قبیل «دانشجو بیدار است از استکبار بیزار است» و «قتل عام مسلمان خدایی، توطئه‌ی جدید آمریکایی» و «مرگ بر آمریکا» و «یا ایهاالمسلمون، اتحدوا اتحدوا» و «ای دولت میانمار، پایان بده به کشتار» سر دادند.

 در این تجمع، گلرومفرد نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، کوهی‌مقدم نماینده دفتر تحکیم وحدت، کارگرد نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و محمدامین سلیمی نماینده بسیج دانشجویی در این تجمع به نمایندگی از اتحادیه دانشجویی متبوعشان سخنرانی کردند.

همچنین حاجی‌دلیگانی و آزادیخواه از نمایندگان مجلس و  زاکانی نماینده سابق مجلس در جمع دانشجویان به ایراد سخنرانی پرداختند.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل: ایران‌ به عنوان مدعی‌العموم جنایات علیه مسلمانان میانمار را پیگیری کند
محمدرضا گلرو با اشاره به جنایات اخیر در میانمار، اظهار داشت: امروز شاهد یک هولوکاست واقعی در میانمار هستیم. امروز و در قرن 21 یک حکومت سفاک، ظالم، خودکامه و نژادپرست مردمی را فقط به جرم مسلمان بودن زنده زنده می‌سوزاند، دست و پای آنان را قطع می‌کند و سر از تن آنها جدا می‌کند.

وی افزود: مردم به خاطر دین‌شان سلب تابعیت می‌شوند و از هیچ حقوقی برخوردار نیستند.

گلرو ضمن‌ محکوم کردن این‌ جنایات گفت: همه کسانی که با سکوت خود بر جنایت‌های حکومت دیکتاتور میانمار راه را برای کشتار مردم مسلمان این کشور هموار کردند در خون آنها شریک هستند.

این فعال دانشجویی یادآور شد: وای به حال حکام کشورهای اسلامی حاشیه خلیج فارس که علیه کشور‌های اسلامی دیگر متحد شده و میلیاردها سلاح خریداری شده از آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی را علیه مردم مظلوم یمن و سوریه استفاده می‌کنند و در قبال کشتار بی‌رحمانه حکومت میانمار سکوت مرگبار اختیار کرده و حاضر به موضع‌گیری نمی‌شوند.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل افزود: حکام کشورهای اسلامی باید از خواب غفلت بیدار شوند، سکوت کشورهای مسلمان جنایتی در حق اسلام و مسلمین است که باید هر چه سریع‌تر شکسته شود.

وی افزود: متاسفانه شاهد آن هستیم که اتحاد کشورهای اسلامی به جای آنکه برای دفاع از اسلام صورت بگیرد، برای کشتار و آزار و اذیت مسلمانان در کشورهای بحرین، یمن، سوریه و عراق انجام می‌شود.

گلرو گفت: بسیار مضحک و خنده‌دار است که رهبر اتحاد ملی میانمار یکی از دارندگان جایزه صلح نوبل است، البته که به درستی خانم سوچی را می‌توان هم عرض شیمون پرز در تلاش برای کسب صلحِ غربی موفق دانست. این خود درس عبرتی است برای روشن فکر نماهای غرب زده که با شنیدن جایزه صلح نوبل آب از دهان‌شان راه می‌افتد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از سران سه قوه انتظار ورود جدی و موثر به قضیه میانمار را داریم.

این فعال دانشجویی گفت: انتظارات از قوه مقننه و قضائیه فراتر از بیانیه، مصاحبه و نصیحت است. قوه مقننه می‌تواند از ظرفیت اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی استفاه کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت دوازدهم و در راس آن وزارت امورخارجه باید به عنوان مدعی‌العموم در سطح بین‌المللی شکایت خود را تنظیم کرده و از تمام ظرفیت خود برای پیگیری حقوقی نسل‌کشی وحشیانه مردم میانمار استفاده کند، هر چند جناب آقای دکتر ظریف چندی پیش نامه‌ای را به رئیس سازمان ملل نوشتند، اما انتظار از ایشان و دستگاه دیپلماسی اقدامات بیشتر و اثرگذارتر است.

دبیر دفتر تحکیم وحدت: رویکرد سازمان ملل در جنایات میانمار نشان داد این سازمان ناقض حقوق بشر است
کوهی مقدم خواستار وحدت مسلمانان و عکس‌العمل و دیپلماسی مناسب کشورهای مسلمان در قبال جنایات در میانمار شد

دبیردفتر تحکیم وحدت در تجمع اعتراضی دانشجویان مقابل دفتر سازمان ملل در تهران، اظهار داشت: رویکرد سازمان ملل در جنایات اخیر میانمار نشان داد خود این سازمان ناقض حقوق بشر است و موضع‌گیری‌های آنها در قبال حقوق انسان‌ها یکسان نیست.

وی با اشاره به ماده یک اعلامیه حقوق بشر گفت: این ماده اعلام می‌کند همه‌ بشر از حقوق یکسان برخوردارند، اما این مسئله متاسفانه در قبال مردم جهان و به خصوص مسلمانان رعایت نمی‌شود.

کوهی‌مقدم ضمن انتقاد از سکوت مجامع بین‌المللی در قبال جنایات و نسل‌کشی‌های مردم مسلمان میانمار، گفت: این اولین بار نیست که این سازمان در قبال جنایاتی که علیه مسلمانان رخ می‌دهد سکوت می‌کند. سکوت این سازمان در قبال جنایات غزه و یمن هم دیده شد و متاسفانه این رویکرد در قبال مردم میانمار نیز دیده می‌شود.

وی در پایان سخنان خود خواستار وحدت مسلمان و عکس‌العمل و دیپلماسی مناسب کشورهای مسلمان در قبال جنایات میانمار شد.

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان: سازمان‌های بین‌المللی اقدامات شایسته‌ای در قبال کشتار مسلمانان در میانمار انجام دهند
رضا کارگر دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: تا چه زمانی قرار است این سکوت مرگ آفرین مسلمانان جهان ادامه پیدا کند، تا چه زمانی قرار است ایادی استکبار ظلم را به معنای اتم و اکمل بر مستضعفین جهان روا بدارد و ما در انفعال و غفلت به سر بریم؛ ما که نباید از حقوق بشر غربی انتظاری داشته باشیم.

وی ادامه داد: حقوق بشری که به شهادت رساندن 290 نفر از کودکان و زنان و مردان مظلوم و بی دفاع ایرانی را لایق دریافت مدال شجاعت می داند، پس این نسل کشی مسلمانان مظلوم در میانمار را هم باید لایق اعطای جایزه صلح نوبل بداند.

کارگر تاکید کرد: این خانه از پای بست ویران است، و گرنه چرا شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از چندین روز از وقوع یک فاجعه تمام عیار و نسل کشی کم نظیر انسانی هنوز اقدامات مقتضی را انجام نداده است؛ این درحالی است که در کشور چشم رنگی ها و در موارد بسیار خفیف تر به نحوی که در قیاس با فاجعه میانمار ناچیز می توان فرض کرد که صرفا چند تن زخمی یا کشته شدند ، سریعا و با غلاظ و شداد اقدام کرد.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: روی سخنم با تمام کشورهای اسلامی، ملت های آزادی خواه و حق طلب وهمه آزادگان جهان است. در هر جای این کره خاکی و در هر جایگاه و به هر رنگ و زبان و نژاد که باشیم نباید دربرابر چنین اقدامات ددمنشانه سکوت کنیم و باید انزجار خودمان را به احسن وجه اعلام کنیم.

وی افزود: سازمان های بین المللی علی الخصوص سازمان های بین المللی اسلامی، ملت های مسلمان و همه بازیگران عرصه بین الملل موظف اند اقدامات شایسته ای انجام دهند بلکه ولو اندک باعث تسلی خاطر بازماندگان این فاجعه عظیم و مردمان جهان شود.

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: مجازات جانیان این فاجعه می تواند احقاق حقوق مظلومان این فاجعه و همچنین گامی در جهت نیل به صلح جهانی باشد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی: مسئولان اقدامات خود را درباره جنایات میانمار به صدور بیانیه محدود نکنند
محمد امین سلیمی گفت: دولت، مجلس و قوه قضاییه نباید اقدامات خود را به صدور بیانیه‌ای کتبی محدود کنند.

سلیمی نماینده سازمان بسیج دانشجویی و عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور اظهار داشت: ما هیچ گاه از سازمان ملل بی‌خاصیت انتظار رسیدگی به جنایاتی مانند جنایت دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیایی را نداریم.

وی افزود: اگر ما جلوی روند تجاوز به حقوق ستمدیدگان در اقصی نقاط دنیا را نگیریم این روند روزی دامن‌گیر کشور ما نیز خواهد شد. ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام مسئولیت‌هایی برعهده دارد که اگر نتواند به این وظایف در قبال مسلمانان و مظلومین جهان عمل کند دیگر نمی‌تواند شعار ام القرایی خود را در عمل نشان دهد.

نماینده سازمان بسیج دانشجویی گفت: دولت، مجلس و قوه قضاییه نباید اقدامات خود را به صادر کردن یک بیانیه محدود کنند چرا که کشور ما به عنوان یک نظام اسلامی نه تنها در قبال مردم مظلوم میانمار بلکه در قبال خون شهدایی که شهید شدند تا ایران تبدیل به پایگاهی برای حفاظت از حقوق مظلومین در دنیا شود، مسئول هستند.


بیانیه تجمع دانشجویان حامی مظلومان میانمار قرائت شد/ دوران سکوت به پایان رسیده است

متن کامل بیانیه پایانی تجمع دانشجویان حامی مظلومان میانمار مقابل دفتر سازمان ملل در تهران بدین شرح است:

بسم الله القاصم الجبارین

پیامبر اکرم(صلى الله علیه و آله) فرمودند: «مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنادِی یا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم»

«کسى که صداى انسانى را بشنود که فریاد کمک‌خواهی سر می‌دهد و بی‌تفاوت باشد، مسلمان نیست.»

همزمان با ایام حج و اعیاد سعید قربان و غدیر، مسلمانان مظلوم میانمار، مجدداً توسط نیروهای دولتی و بودائیان افراطی این کشور مورد هجوم وحشیانه قرار گرفته‌اند. فجایع انسانی روزهای اخیر علیه مسلمانان مظلوم میانمار، توجه و نگرانی هر انسان آزاده و باوجدانی را به خود جلب کرده است. روزها از پی هم می‌گذرند اما همچنان مجامع بین المللی مدعی حقوق بشر، موضع خود را مشخص نکرده‌اند. همان نهادهایی که هر روز مسلمانان را به خاطر احکامی همچون قصاص و جهاد به خشونت و نقض حقوق بشر متهم می‌کردند، امروز در برابر نسل کشی مسلمانان میانمار "سکوت مرگ" پیشه کرده‌اند. نهادهای بین المللی، تحت سیطره‌ی کشورهای غربی قرار گرفته و به دلیل دوستی با حکومت جائر و جنایتکار میانمار، به وظایف انسانی و قانونی خود عمل نمی‌کنند.

ما به عنوان پیشگامان جنبش دانشجویی مسلمان و به نمایندگی از جوانان مسلمان و انقلابی جمهوری اسلامی ایران، ضمن محکومیت شدید اقدامات غیرانسانی حکومت و افراطیان بودایی، مواضع خود را به شرح ذیل اعلام می‌داریم:

۱- استاندارد دوگانه‌ی کشورهای عضو شورای امنیت در خصوص کشتارهای میانمار، قطعاً به تضعیف جایگاه این شورا و سازمان ملل در بین مسلمانان و دیگر مردم آزاده‌ی دنیا منجر شده است. مردم دنیا وقتی می‌بینند به رؤسای حکومت‌های افراطی و جنایتکار در غرب و شرق آسیا که در حال نسل کشی مردم غیرنظامی و مظلوم یمن، فلسطین، بحرین، کشمیر و میانمار هستند، جایزه‌ی صلح نوبل تعلق می‌گیرد، به حقیقت پوشالی شعارهای دفاع از حقوق بشر این کشورها پی می‌برند.

۲- امروز دیگر هنگامه‌ی سکوت و انفعال نیست و این سکوت به منزله‌ی تأیید جنایت‌های مزدوران سفاک استکبار در سراسر دنیا محسوب خواهد شد و به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. وقت آن رسیده که تمامی مردم دنیا و به خصوص مسلمانان، فریاد آزادی‌خواهی سر داده و با یکدیگر متحد شده و در برابر استکبار و عوامل وابسته به او در سرتاسر دنیا بایستند. از رؤسای تمامی کشورهای اسلامی و دیگر دولت‌های مستقل دنیا دعوت می‌کنیم تا با تشکیل یک جبهه‌ی متحد در برابر این جنایتکاران، از اقدامات خون‌بار آن‌ها جلوگیری نمایند.

۳- از ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه توقع می‌رود از تمام ظرفیت اجرایی و دیپلماتیک خود در بین کشورهای جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری‌های اسلامی به خوبی استفاده نموده و با برگزاری جلسه‌ی اضطراری برای بررسی کلیه‌ی راهکارهای حل معضل میانمار، پا به عرصه‌ی دفاع از این مردم مظلوم گذارند. همچنین بر دستگاه قضایی و ریاست محترم قوه‌ی قضائیه فرض است که مطابق دستورات اخیر رهبری، از تمامی ظرفیت‌های حقوقی موجود برای پیگیری این موضوع استفاده نموده و دست از این انفعال بین المللی در حوزه‌ی دفاع از حقوق بشر بردارند. امروز جمهوری اسلامی و مسلمانان هستند که باید از دولت‌ها و نهادهای مدعی در سطح جهان، مطالبه‌ی رعایت حقوق بشر را داشته باشند و آن‌ها را در جایگاه پاسخگویی نسبت به بشریت بنشانند.

در پایان بار دیگر از تمامی مسلمانان و مردم آزاده‌ی دنیا درخواست می‌کنیم که دست از اختلافات جزئی قومی و مذهبی برداشته و با تشکیل جبهه‌ی متحد مستضعفین، دست به اقدامات عملی و ملموس در قبال این زورگویان متجاوز بزنند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

امضاء:

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور (دفتر تحکیم وحدت)

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور

اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی

 


طومار امضا شده در تجمع امروز خطاب به کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

امضای طومار بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران که خطاب به کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، زید رعد الحسین نوشته شده و تحویل نماینده سازمان ملل در ایران شد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو