شماره خبر :٥٢٧٥٤٧

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٦
 
مدیر فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه ها در گفت و گو با مأوا مطرح کرد:
توصیه های مهم به دفاتر نهاد رهبری و هیئت های دانشجویی دانشگاه ها در برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم /تقارن هایی که آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها را ویژه خواهد کرد
مأوا: مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با اشاره به آغاز سال تحصیلی و تقارن آن با ماه عزاداری ابا عبدالله الحسین در گفت و گویی توصیه هایی را به مسئولان دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه های سراسر کشور و نیز مسئولان هیئت های دانشجویی مطرح کرد.

سال تحصیلی امسال دانشگاه ها در حالی آغاز می شود که بوی ماه عزای حسینی کشور را فرا گرفته و همگان آماده عرض ارادت و برپایی مراسم عزاداری خاندان اهل بیت نبوت می شوند. درس های واقعه عاشورای حسینی و سبک زندگی حسینی و عاشورایی از جمله مواردی است که رهبر معظم انقلاب به فراگیری آن تأکید فراوانی دارد. تقارن شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و ماه عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) می طلبد که مجموعه های فرهنگی دانشگاه ها خصوصا دفاتر نهاد رهبری و نیز هیئت های دانشجویی از این فرصت برای انتقال این سبک زندگی بهر کافی را ببرند.

در مورد همین موضوع با دکتر حسین سروقامت ، مدیر فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به گفت و گو نشسته ایم که توصیه های مهمی را برای مجموعه های متولی برگزاری مراسمات عزادارای حسینی در این ماه عزیز داشته است.

باتوجه به آغاز سال تحصیلی جدید و تقارن ماه محرم و صفر با این ایام، برنامه فرهنگی دفاتر نهاد در این ایام چگونه خواهد بود؟

در واقع محرم امسالمان یک فرصت مهمی است از جهت فضایی که در دانشگاه ها ایجاد می شود ابتدا به خاطر اینکه محرم با آغاز سال تحصیلی همراه شده و ما در حقیقت یک سال تحصیلی حسینی را شروع می کنیم. دو ماه از ابتدای سال تحصیلی ما در واقع به محرم و صفر اختصاص پیدا کرده و این یک فرصت بسیار عالی است و بویژه اینکه در این زمان دانشجویان جدید الورود دانشگاه ها هم می توانند با آغاز کارشان در دانشگاه با فعالیت های فرهنگی دانشگاه آشنا شوند. در واقع نهاد می تواند از این فرصت استفاه بکند برای این دانشجویانی که به عنوان ورودی های جدید دانشگاه ها هستند با فضای فرهنگی دانشگاهها ونیز و با کارهای مربوط به هیئت و ماه محرم و صفر و بعد از آن اربعین آشنا بشوند .

نکته دوم تقارن این ایام هست با شور ملی که به مناسبت شهادت شهید بی سر شهید حججی اتفاق افتاده است که واقعا یک مقدمه بسیار عجیبی را برای ورود امسال ما به محرم ایجاد کرده است. بنظرم محرم امسال با این اتفاق ما یک محرم ویژه است.

البته یک تقارن دیگری هم وجود دارد و نسل کشی مردم مظلوم میانمار، با توجه به اینکه یکی از اهداف قیام امام حسین (ع) نیز مقابله با ظلم بوده است

بله نکته ی سوم همین تقارنی است که با ظلم گسترده و فراگیری که به مسلمانان میانمار وارد شده است و نقش بی بدیل امام حسین علیه السلام درباره ی ظلم ستیزی که می توان از این فرهنگ استفاده شود. رهبر معظم انقلاب هم در این باره فرمودند که هر جایی که در دنیا حرف از ظلم است جمهوری اسلامی بایستی صریح و شفاف و بدون هیچ ملاحظه ای در آنجا حضور داشته باشد.

نکته ی دیگری که می تواند موجب یک خیزش عظیم دانشجویی شود، راهپیمایی اربعین امام حسین علیه السلام است .پس به این دلایل و دلایل غیر از اینها محرم امسال فرصت بسیار مهم است که برای مجموعه ی افرادی که در دانشگاه ها کار دینی انجام می دهند و فعالیت های مذهبی انجام می دهند مخصوصا مسئولین نهاد های ما می تواند این محرم فرصت بسیار ارزشمندی باشد.

چه توصیه هایی برای فعالان فرهنگی دانشگاه ها ، دفاتر نهاد رهبری، هیئت های دانشجویی و مجموعه هایی که متولی فرهنگی در دانشگاه ها هستند را در خصوص مواجهه با ماه محرم و صفر خصوصا با تقارن هایی که برای آن اتفاق افتاده است دارید؟

ما در واقع توصیه هایی را که در ارتباط با بحث محرم است و هیئت اندیشه ورز نهاد و مجموعه ی مدیریت فرهنگی به این ها رسیدند در دوسته خدمت شما عرض می کنم .:

توصیه های اول ما به دفاتر نهاد هست در ارتباط با فعالیت های هیئت های دانشجویی یعنی اقداماتی که مسئولان محترم دفاتر نهاد می توانند در دانشگاه ها در ارتباط با هیئت ها انجام دهند و تو صیه های دوم ما توصیه هایی است که به خود هیئت های دانشجویی صورت می گیرد که این کار ها را ضمن برنامه های محرم و صفر مخصوصا در دهه ی اول محرم بویژه برای بحث اربعین امام حسین علیه السلام پیگیری بکنند که ما این توصیه های بخش دوم را به مسئولان دفاتر هم سفارش کردیم که مجموعا در اختیار هیئت های دانشجویی قرار بدهند و خودمان هم این مجموعه را در سایت و کانال با آدرس shafagh.nahad.ir روی سایت و همچنین کانال به آدرس @farhangi_nahad این را به صورت مجموعه ای قرار دادیم که هیئت های دانشجویی بتوانند با سایت و کانال ما در ارتباط باشند و در واقع این توصیه ها را بصورت مجموع داشته باشند .

توصیه هایی به دفاتر نهاد برای فعالیت در ماه محرم و صفر

اما در بخش اول بحث مربوط به سفارش های مسئولان نهاد ها هست برای سازماندهی فعالیت های هیئت های دانشجویی من می خواهم توجه مسئولان نهاد را به نکاتی جلب بکنم که بنظر می رسد که اگر به این نکات دقت شود می تواند کار هیئت ها در دانشگاه ها فراگیر تر و بهتر و مثمر ثمر تر قرار گیرد.

نکته ی اولی که ما به مسئولان دفاتر توصیه می کنیم حمایت از فعالیت ها و بودجه های هیئت های دانشجویی در هیئت رئیسه دانشگاه و همچنین شورای فرهنگی دانشگاه است در ارتباطی که با بعضی از هیئت های دانشجویی در تعدادی از دانشگاه ها داریم، این ها احساس می کنند که در دانشگاه رها شده اند و مسئول دفتر نسبت به آنها گاهی اهتمام جدی ندارد. ما در واقع بیشتر اهتمام خود را باید نسبت به بخش هایی بگذاریم که کار جدی دینی انجام می دهند که یک قسمت هم طبیعتا هیئت های دانشجویی هستند.

 

توصیه شما برای مقابله با برخی بدعت ها و تفکرات حاشیه ای در برنامه های محرم که البته در بیرون از دانشگاه وجود دارد و ممکن است به داخل دانشگاه نیز سرایت کند چیست؟

این نکته را همیشه در جلسات با مسئولان نهاد گفته ایم که قاعدتا این مربوط به بخش هایی می شود که مسائل مهارتی دارد یا بر می گردد به بخش هایی که نیاز به آسیب شناسی دارد و خود مسئولان نهاد مخاطب این بحث ها هستند؛ مسائلی که مربوط به اتفاقاتی است در دانشگاه که شرایطی را برای به حاشیه رفتن مسائل محرم ایجاد می کند ، که مسئولان محترم دفاتر نهاد می توانند با آسیب شناسی به موقع از این گونه حاشیه ها جلوگیری کنند.

به طور مثال ما امسال در کشور یک بحثی را بصورت جدی داشتیم که بعضی از افرادی که نسبت به آنها خیلی خوش بین هم نیستیم شرایطی را دارند ایجاد می کنند که نوعی دهه سازی را برای محرم در کشور شکل دهند. از جمله این دهه آخر ماه ذی الحجه را به عنوان " حی علی العزاء" مطرح می کنند که ما بایستی مقدمات محرم را فراهم کرده و مردم را برای محرم آماده کنیم و یک دهه به مسائل عزا و شرایط اینجوری اضافه کنند که ما به این قضایا اصلا خوش بین نیستیم و با شرایط کشور ما همخوانی ندارد و با روحیات جوانها همخوانی ندارد و در واقع مسئولان نهاد هستند که بایستی مراقبت کنند که این گونه اتفاق ها در دانشگاه ها نیفتد و این شرایط در دانشگاه ها ایجاد نشود.

یا اینکه در بخشی از هیئات دانشجویی ما شاهد نوعی رکود و بی انگیزگی و یا ورود به مسائل تفرقه افکن نظیر جریانات و تفکرات حاشیه ای در خصوص بحث محرم   هستیم که مسئولان نهاد ما باید این جریانات را تبیین کرده و مراقب باشند که مسئولان هیئت ها و گردانندگان هیئات به سمت این مسائل تمایل نشان ندهند.

چقدر فضای دانشگاه به مسائل و جریانات و تفکرات حاشیه ای در خصوص ماه محر و صفر مبتلا است؟

ما در دانشگاه ها این گونه قضایا را نداریم ولی در دانشگاه ها به این جهت که جریاناتی درجامعه ایجاد می شود ذره ذره به فضاهای دانشگاهی هم کشیده می شود با توجه به اوضاع و احوال هایی هم که در فضاهای مجازی داریم و تقریبا دیگر هیچ خبری پنهان نمی ماند و در گوشه ای از کشور که اتفاقی می افتد قاعدتا به سرعت ترویج می شود گفتن این موضوع حداقل سودی که دارد ما را از ورود به این عرصه ها باز می دارد و ذهن جوانهایمان را روشن می کند که یک وقت تحت تاثیر قرار نگیرند.

این بحث در مرکاز فرهنگی دیگر نظیر سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر تبلیغات هم به طور جدی مطرح است و این موضوع را پیگیری می کنند ، اما دانشگا ه ها تا کنون به آن مبتلا نشده اند اما ما پیش  بینی می کنیم که در دانشگاه ها بیاید و یک جای پایی از خودش بر جای بگذارد.

نکته ی دیگر این بحث هست که ما در دانشگاه ها مثل اتفاقی که راجع به نمازهای جماعت در خواب گاه ها در دانشگاه ها ، بیمارستان ها و صحن دانشگاه رخ می دهد عیبی ندارد که هیئت های متعددی هم در جاهای مختلف داشته باشیم گاهی از ما سوال می شود که با وجود اینکه در دانشگاه هیئت هست در خوابگاه یا در بیمارستان ها و دانشکده ها هم هیئت باشد یا نباشد؟ این مانعی ندارد منتهی با این شرط که اولا هیئت ها مکمل هم باشند و مقابل هم قرار نگیرند بعضی از دانشگاه ها اینجور هست که به فرض آمده اند در مقابل هیئتی که متولی آن دفتر نهاد هست یک هیئت دیگری درست کرده اند که متولی اش یک بخش دیگر از دانشگاه است . قطعا بایستی متولی هیئت نهاد باشد یعنی ما تاکید داریم و این را هم به مسئولین محترم نهاد ها هم گفته ایم که متولی هیئت باید در دانشگاه ها دفاتر نهاد باشد و اگر در جاهای مختلف دانشگاه مثل خوابگاه مثل بیمارستان هیئت هایی وجود دارند این ها مکمل همدیگر باشند یعنی در واقع خط اصلی را از مجموعه ی نهاد بگیرند یک وقت شرایطی ایجاد نشود به فرض خدای ناکرده آن هیئت کمرنگ بشود ما بیاییم و یک هیئت دیگری را در دانشگاه ترویج  بکنیم. بنابراین به مسئولین نهاد هم توصیه می کنیم که نسبت به این قضیه اهتمام جدی داشته باشند.

نقش مسئولان دفاتر استانی نهاد در استان های سراسر کشور در این موضوع چگونه دیده اید؟

 پیشنهاد ما به مسئولان دفاتر استانی نهاد در سراسر کشور این است که تلاش کنند در جاهایی که امکان دارد لا اقل یک برنامه ی متمرکز و با شکوه در استان ها داشته باشیم. این موضوع در بعضی از استان ها کاملا میسر هست بخاطر نزدیکی شهر ها امکان تجمیع اینها وجود دارد حداقل در استان هایی که این امکان فراهم هست این اتفاق بیفتد

غیر از اینها نیز خود مسئولان نهاد وظیفه ی ارشاد و راهنمایی مسئولان هیئت ها را به عهده بگیرند و سعی بکنند در نوع اجرای برنامه ها به آنها کمک بکنند و در واقع نوعی ابتکار عمل و خلاقیت به برنامه هیئت ها تزریق بشود و اگر در شرایطی در دانشگاه قرار گرفتند که ممکن است بین اعضای هیئت و یا بقیه هیئت با اعضای تشکل ها نوعی نا هماهنگی وجود دارد ، نهاد با نقش پدرانه وارد بشود و این مشکلات را حل کند و بتواند قدم موثری راجع به این بخش بردارد.

برای اساتید دانشگاه ها و نقش آنها در بهتر برگزار شدن مراسم محرم و صفر هم توصیه ای دارید؟

اساتید دانشگاه ها خصوصا اساتید گروه معارف می توانند نقش مهم و بسزایی در برگزاری مراسم محرم و صفر در دانشگاه ها داشته باشند. دفاتر نهاد می توانند با اعضای هیئت علمی و گروه معارف صحبت بکنند که دانشجویان را از طریق این ظرفیت ها برای شرکت در برنامه ها که به نوعی برای امام حسین علیه السلام چه در دهه اول چه در اربعین اتفاق می افتد، ترغیب کنند. یعنی هیئت علمی و گروه معارف به کمک نهاد بیایند برای ترویج رغبت دانشجویان به سمت هیئت.

نکته ی بعدی اینکه ما بحث فرهنگ نذر و وقف فرهنگی را در بین اعضای هیئت علمی و خیرین بیرون دانشگاه جا بیندازیم یک بخش عمده ای از این هزینه ها و برنامه های هیئت را تقبل کنند. در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه ها در واقع اساتید خودشان هیئت زده اند و با تمام خرجی که خودشان به عهده میگیرند در خانه های همدیگر شب های اول را برنامه اجرا می کنند و هیچ خرجی هم برای هیچ جا ندارد و هر استادی که دعوت می کند بقیه ی اساتید را به منزل خودش تمام مخارج را هم خودش به عهده می گیرد ما چه اشکالی دارد که از این ظرفیت های استادی در هیئت های دانشجویی هم استفاده کنیم

پیشنهاد مجموعه فرهنگی نهاد این است که خود مسئولان دفاتر نهاد حتی المقدور در سخنرانی های هیئت ها مشارکت کرده و ارتباط با مبلغین برای ارتقای سطح معرفتی سخنرانی ها و همچنین با ارتباط مداحان برای بیان مصائب آل الله بر اساس روایات و اسناد معتبر بر قرار شده و تشویق دانشجویان برای خواندن شعر های حماسی در دانشگاه ها می تواند از کارهای اساسی در هر چه بهتر برگزار شدن مراسم در این دوماه بزرگ و عزیر باشد.

این ها کارهایی است که مجموعه ی نهاد های ما می توانند برای بصیرت افزایی و مقابله با سکولاریزم انجام بدهند و ما بتوانیم در نهایت شاهد برنامه های خوبی از طرف این مجموعه ها باشیم

توصیه های شما هیئت های دانشجویی که بالاخره با دفتر نهاد در ارتباط هستند چگونه است؟

توصیه نامه ای که ما برای گردانندگان هیئت هایمان داریم در سایت و کانال قرار می دهیم اما بعضی از نکات اینقدر مهم و اساسی هست بنظر مهم است که در صحبت امروز به آن پرداخته بشود

نکته ی اول بحث سخنرانان و مداحانی است که هیئت ها از آنها دعوت می کنند چون قاعدتا بخشی از  کار هیئت های ما به این دو قسمت بر می گردد یعنی اگر این ها در انتخاب آن مداح و یا سخنران دقت کافی را به خرج ندهند دیگر هر کاری کنند این مسئله آن را تحت الشعاع قرار می دهد. یا اینکه در انتخاب سخنرانها حتما توجه بکنند تا مباحث مطرح شده باعث شبهه زدایی از دانشجو شود .

انتظار از هیئت های دانشجویی این است که در مراسمات خود بحث  های معرفتی را مطرح کنند و نوعی سبک زندگی عاشورایی را در بین جوان ها ترویج بکنند و نوعی سیر مطالعاتی را که در ارتباط با بحث های مختلف کربلا و امام حسین علیه السلام هست در صحبت ها و گفتارهایشان مطرح کنند.

به عنوان مثال در خصوص کتب منتشر شده در خصوص وقایع کربلا و محرم و سبک زندگی عاشورایی می توان به کتابی که اخیرا از آیت الله حائری شیرازی تحت عنوان " آیینه تمام نما " توسط نشر معارف در 5000 نسخه چاپ کرده است اشاره کرد. بنظرم این کتاب جزء کتاب های بسیار خوبی است که هیئت های دانشجویی می توانند در ایام محرم و صفر ترویج کنند و یا اینکه این کتاب را تهیه و بصورت امانی در اختیار دانشجو قرار دهند و از این مدل کارها ، در بین دانشجو ها می تواند بخشی از کاری باشد که هیئت ها در ایام محرم و صفر مخصوصا دهه اول محرم و دهه آخر صفر، انجام دهند.

همچنین سفارشی که به مداحان و ستایش گران اهل بیت علیهم السلام از سوی هیئت ها می شود اینکه در واقع محیط دانشگاه را این ها بشناسند و فضای جوانی را بشناسند و این روح حماسی که در بین جوانهای ما حاکم هست را بشناسند و با توجه به این فضا وارد بحث مداحی و ستایشگری اهل بیت علیهم السلام بشوند.

نکته ی دیگری که خیلی مهم است برای هیئت ها استفاده از فضای مجازی مخصوصا تلگرام و اینستاگرام و امثال اینهاست که واقعا ما در این بخش ها خلا داریم با توجه به اینکه خیلی از ظرفیت ها در این قسمت فعال شده است. وقتی این فرصت و ظرفیت را بصورت جدی می بینیم به این نتیجه می رسیم که یک قسمت هایی از این ظرفیت دست نخورد باقی مانده است ما در این زمینه می  توانیم برنامه های خوب هیئت ها را ترویج نماییم. به عنوان مثال هر هیئتی در دانشگاه خودش می تواند یک کانال تلگرامی داشته باشد و دیگر فضاهای مجازی را در اختیار بگیرد و افرادی که نتوانستند به صورت حضوری مطالب را در اختیار بگیرند از طریق فضای مجازی به این شرایط از آنها دعوت بکنند و مطالب خوب هیئت را بصورت مطالب صوتی و تصویری بر روی کانال ها بارگذاری کنند و عکس ها و کلیپ های خوب را تهیه کنند و بر روی این فضای مجازی قرار دهند و در نهایت بتوانند از فرصت هایی که بوجود می آید برای پاسخ گویی به شبهات محرم و عاشورا استفاده بکنند.

هیئت های دانشجویی برای مقابله با شبهه افکنی ها در محرم برنامه داشته باشند

ما اطلاع دقیق داریم که یک بخش از ظرفیت های دشمنان ما در بیرون مرزها و یک بخشی از ظرفیت های داخلی متمرکز شده بر اینکه در ارتباط با بحث محرم و عاشورا شبهه افکنی بکنند و مسائلی را که جوانان باید با آنها آشنا بشوند مورد خدشه قرار بدهند باورهای دینی جوان های ما را مخدوش بکنند عقایدی که در خانواده ها سال های سال بوده مخدوش بکنند ممکن است در ماه های محرم و صفر بر غلظت و کثرت این ها هم افزوده بشود، راهش این است که هیئت ها به میدان بیایند و از روحانیون و مبلغین  برای پاسخگویی به شبهات استفاده بکنند و این پاسخ ها را بصورت گسترده و در شبکه های گوناگونی که در فضای مجازی دارند قرار بدهند و از تهدید های طرف مقابل به صورت فرصت استفاده کنند.

 همانطور که در قبل ه اشاره شد همزمانی ماه محرم و صفر با آغاز سال تحصیلی و ورود دانشجویان جدید به دانشگاه ها و از طرفی دیگر وظیفه مجموعه های فرهنگی در انتقال فرهنگ دینی به این دانشجویان در دانشگاه ها می طلبد که گردانندگان هیئت های دانشجویی با ارتباط چهره به چهره با دانشجویان جدید الورود در خوابگاه ها و صحن دانشگاه ها و حضور آنها در برنامه های هیئت می تواند فرصت مناسبی برای انتقال مبانی صحیح فرهنگی و دینی به این دانشجویان باشد.

استفاده از ظرفیت های هنری مانند فیلم و ... برای انتقال فرهنگ و سبک زندگی عاشورایی

غیر از این ما از گردانندگان هیئت ها انتظار داریم و نیز پیشنهاد می کنیم که در خصوص ظرفیت های هنری برای ترویج سبک زندگی عاشورایی که در دانشگاه نبوده یا کم بوده مثل اکران فیلم های عاشورایی در دهه ی اول محرم یا دهه ی آخر صفر و یا مجموع محرم و صفر ، بحث های مربوط به دفاع مقدس ، حماسه هایی که رزمندگان ما ایجاد کردندکه با جریان عاشورا مرتبط می شود ،  نمایشگاه های تابلو و تصویری که می توانند به این مناسبت در دانشگاه تشکیل دهند و یا برنامه های سیر مطالعاتی که می توانند با کتاب های عاشورایی ایجاد کنند اقدام کرده و از این ابزار به خوبی استفاده کنند.

همچنین ارتباط دانشجویان با کارهای شایسته و امور خیریه و نیز آشنایی آنها با فعالیت های جهادی که در دانشگاه ها،  دعوت از مدافعان حرم و ارتباط با خانواده های شهدای مدافع حرم برای سخنرانی و واکاوی شخصیت این عزیزان برپایی سنت تعزیه خوانی و برپایی میز مطالعه با موضوع حماسه ی حسینی و امثال اینها کارهایی است که می توانند برای بچه های هیئت به اقتضا و با شرایط بومی خودشان در دانشگاه ها انجام دهند

نکته ای اگر در انتها دارید بفرمایید

از هیئت های دانشجویی سراسر کشور در خواست می کنیم که مجموعه فعالیت هایی خود را در قالب تصویر و فایل های صوتی برای انتشار در کانال هیئت های دانشجویی سراسر کشور ارسال کنند تا هیئت های در کشور هم از این مجموعه ها استفاده کنند.

مهم این است که ما اقداماتی را انجام بدهیم که این اقدامات خلاقانه و با ابتکار عمل باشد و با فضاهای دانشجویی هم خوانی و ارتباط داشته باشد .بنظرم اگر دوستان ما در دانشگاه ها مخصوصا برای گردانندگان هیئت ها با این فضاها یک مقدار مانوس باشند و بخصوص ببینند مطالبه ی دانشجویان در مورد این بخش ها چه چیزی هست و با کارهای ابتکاری خودشان این مطالبات را پاسخ بدهند ؛ امسال می توانیم با این فرصتی که فراهم شده است از محرم و صفر یک استفاده ی بهینه رو انجام دهیم.

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو