شماره خبر :٥٢٨٥٥٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان:
قلب نهاد، در دفاتر دانشگاه‌ها می‌تپد/ مسئول نهاد در دانشگاه، باید با «دلش» با افراد ارتباط برقرار کند
مأوا: حجت الاسلام والمسلمین محمدیان: کار اصلی و بسیار مهم، در همین دفاتر نهاد در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد. من معتقدم که قلب نهاد در همین بخش، می‌تپد. اصلاً ستاد برای این است که این دفاتر نهاد، راه بیفتند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دنشگاه ها (مأوا)، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در مراسم معارفه معاون جدید تأمين منابع انساني نهاد رهبري در دانشگاه ها گفت: کار اصلی و بسیار مهم، در دفاتر نهاد در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد و معتقدم که قلب نهاد در همین بخش می‌تپد. ستاد هم برای این است که دفاتر نهاد، راه بیفتند و اِلا ستاد، هویت مستقلی ندارد. مهمترین بخش نهاد، در همین‌جاست و باید کسانی را پیدا کنیم که به‌درد این مأموریت اصلی نهاد بخورند.

افراد غالباً با دیدن «رفتار متدینین» به سمت دین می‌آیند؛ نه با استدلال  

ائمۀ هدی(ع) همیشه به یاران و شیعیان خود سفارش می‌کردند: «كُونُوا زَيْناً» (تحف‌العقول/ص488) یعنی زینت ما باشید. البته این توصیه، با تعابیر مختلفی از سوی اهل‌بیت(ع) نقل شده است، به این معنا که «برای ما، آبرو باشید، یا آبروی ما را نگه دارید»

بسیاری از انسان‌ها با نگاه فلسفی به سراغ دین نمی‌آیند، یعنی این‌طور نیست که مطالعه کنند و استدلال‌ها را بخوانند و ببینند که نظرات مخالف و موافق چیست و کدام‌طرف استدلال‌شان قوی‌تر است؟ اغلب کسانی که به طرف دین می‌آیند، با دیدن رفتار متدینین به سراغ دین می‌آیند. البته بعد از اینکه افراد به سمت دین آمدند، طبیعتاً باید بنیان‌های فکری‌شان عمیق‌تر و قوی‌تر شود، اما جذب افراد به دین، عمدتاً از طریق رفتارها بوده است.   

حتی گفته می‌شود: مردم منطقۀ شرق آسیا مثل اندونزی و مالزی و چین، که بیشترین تعداد مسلمان‌ها را دارند، از طریق ارتباط با تجّار مسلمان، به دین اسلام تمایل پیدا کرده‌اند؛ نه حتی با دیدن علمای اسلام. گرچه بعداً برخی از علمای مسلمان هم به آنجا رفته‌اند، اما اصلِ اسلام‌آوردن مردم این مناطق، به‌خاطر این بود که دیدند تجّار مسلمان با بقیه فرق می‌کنند، در معاملات‌شان دروغ نمی‌گویند و صادقانه رفتار می‌کنند. یعنی آن تاجرهای مسلمان با رفتار خوب‌شان باعث شدند که مردم این منطقه به دین اسلام گرایش پیدا کنند.

مسئول نهاد در دانشگاه، برای جذب افراد، باید از جاذبه و مغناطیس، برخودار باشد

در زمان پیامبر(ص) و ائمۀ هدی(ع) نیز، عاملی که عمدتاً باعث جذب مردم به اسلام می‌شد، اخلاق و رفتارِ آن بزرگواران بوده است. درست است که سخن پیامبر(ص) از نظر منطقی، قوی‌ترین کلام بوده است، اما قرآن کریم تصریح می‌فرماید: «فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُم وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ» (آل‌عمران/159) اگر آن رفتارِ مهربانانۀ پیامبر(ص) نبود، آن منطق قوی هم نمی‌توانست مردم را جذب کند، چون عموم افراد، با همان رفتار خوب، جذب می‌شوند.

اصلی‌ترین بخشِ کار ما در دانشگاه نیز به این برمی‌گردد که مسئول نهاد، یا هر کسی که به اسمِ نهاد، در دانشگاه فعالیت می‌کند، باید یک مغناطیسی داشته باشد تا افراد را جذب کند. بالاخره دانشجوها و افراد فرهیخته، به این راحتی جذب کسی نمی‌شوند؛ باید یک مغناطیسی وجود داشته باشد.

مسئول نهاد در دانشگاه باید بتواند با دلش، با افراد ارتباط برقرار کند، نه با عنوانش!

کسی که به عنوان مسئول نهاد، وارد دانشگاه می‌شود، باید توانایی داشته باشد با دلش با افراد ارتباط برقرار کند، نه با این عنوان که مثلاً «من رئیس دفتر نهاد هستم و یک قدرتی دارم!» اصلاً در دانشگاه، دیگر کسی به این عناوین توجهی ندارد؛ آنچه دنبالش هستند این است که یک عِطری به مشام‌شان برسد، لذا اگر کسی عطری نداشته باشد، هرچقدر هم ظاهرش یا سخنانش خوب باشد، اثر چندانی نخواهد داشت.

این مجموعۀ شما که با عنوانِ جدیدِ «معاونت منابع انسانی» فعالیت می‌کند، باید دنبال جذب کسانی باشد که این عطر را داشته باشند، تا وقتی وارد دانشگاه می‌شوند، بتوانند افراد را جذب کنند. البته این گُل خوشبو، باید استقامت هم داشته باشد که روی پای خودش بایستد، یعنی این مسئول نهاد، از نظر علمی و مدیریتی هم توانایی داشته باشد، اما عطر هم داشته باشد. دانشجوها و اساتید، آدم‌های باهوش جامعه هستند و به‌راحتی نمی‌شود اینها را جذب کرد، باید یک حقیقتی برای جذب آنها وجود داشته باشد.

قلب نهاد در همین بخش می‌تپد / مأموریت و کار اصلی نهاد، در دفاتر دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد

کار اصلی و بسیار مهم، در همین دفاتر نهاد در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد. من معتقدم که قلب نهاد در همین بخش، می‌تپد. اصلاً ستاد برای این است که این دفاتر نهاد، راه بیفتند؛ و اِلا ستاد هویت مستقلی ندارد! کارِ همۀ ما در ستاد، برای این است که یک روحانی در دفتر نهاد دانشگاه بنشیند، و آن مغناطیس و جاذبه‌اش در حدّی باشد که مجموعۀ دانشگاهیان را به سمت خود جذب کند، تا بتواند از خدا و پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) برایشان سخن بگوید.

اگر با این نگاه راهبردی به مجموعۀ نهاد نگاه کنیم، می‌بینیم که مهمترین بخش نهاد، در همین‌جاست؛ یعنی باید کسانی را پیدا کنیم که به‌درد این مأموریت اصلی نهاد بخورند. کسی که یک عطری داشته باشد که در دانشگاه، افراد را جذب کند و بتواند از مسائل عقیدتی و روحی و روانی افراد، گره‌گشایی کند و سنگِ صبوری برای مجموعۀ دانشگاهیان باشد.

اولین کارِ ما در معاونت امور دفاتر، پیدا کردن چنین افرادی است. دوم؛ فرستادن این افراد به دانشگاه‌هاست. سوم؛ نظارت‌کردن بر اینکه کار این افراد به‌درستی انجام شود. چهارم؛ آموزش‌دادن برای اینکه اینها ارتقاء پیدا کنند و این وظیفه را بهتر انجام دهند.

غالباً مسئول نهاد در دانشگاه را به‌عنوان «نمایندۀ ولیّ فقیه در دانشگاه» می‌شناسند

یک مسئول نهاد وقتی وارد دانشگاه می‌شود، باید یک حرارتی از او ساطع شود تا افراد برای گرم‌شدن، نزدیک او بشوند و یک محبتی در دل‌شان ایجاد شود. البته اینکه چه کسانی را برای این کار پیدا کنیم، واقعاً سخت است، و سخت‌تر اینکه هر کسی تحت این عنوان وارد دانشگاه می‌شود، دیگران او را به عنوان «نمایندۀ ولیّ فقیه در دانشگاه» تلقی می‌کنند! هرچقدر هم بخشنامه بزنیم که ایشان فقط «نمایندۀ نهاد» است، کسی باور نمی‌کند، بلکه همه او را به‌عنوان «نمایندۀ رهبری در دانشگاه» می‌شناسند! این تصوری است که جاافتاده است و ما نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم، یعنی کسی که از طرف نهاد به یک دانشگاه می‌رود، او را «نمایندۀ رهبری در آن دانشگاه» می‌دانند، لذا تمام رفتارهایش به اسم حضرت آقا نوشته می‌شود. این هم سختیِ دیگر کار است.

بخش نظارت باید طوری عمل کند که قبل از افتادنِ یک نیرو، دستش را بگیرد

انتخاب افراد برای این مسئولیت، کلیدی‌ترین کاری است که در نهاد انجام می‌گیرد، و مهمترین کارِ ما همین است. بقیۀ کارهای‌مان، در حاشیۀ این کار قرار دارد. و بعد از اینکه این فرد، وارد محیط دانشگاه شد، در آنجا باید خودش را نشان دهد. لذا ما باید یک مجموعۀ نظارتی هوشمند داشته باشیم که تشخیص بدهد؛ آیا این فرد در همان ریلِ صحیح خودش دارد حرکت می‌کند یا نه؟

مهم این است که سازمان به نیروهای خودش کمک کند که زمین نخورند؛ یعنی قبل از اینکه افراد بیفتند، باید دست‌شان را بگیرد، و قبل از اینکه مشکلی بروز پیدا کند، باید آن را حل کند؛ البته این نیاز به هوشمندی دارد و این کار، مربوط به بخش نظارت است. نظارت باید به‌گونه‌ای باشد که قبل از حادثه، از آن پیشگیری شود. این بخش، نیاز به تقویت بیشتری دارد و این تقویت باید به‌شکل سیستماتیک و هوشمند، اتفاق بیفتد. یعنی دفاتر ما، همیشه تحت رصدِ ما باشند تا قبل از اینکه مشکلی بروز پیدا کند، بتوانیم پیشگیری کنیم.  

ممکن است برخی از دوستان در دفاتر نهاد، با ضوابط و آیین‌نامه‌ها آشنا نباشند و مثلاً دچار تخلفات مالی بشوند و مشکلات مالی پیش بیاید؛ فقط به‌خاطر اینکه قوانین را نمی‌دانند. همچنین گاهی دوستان دفاتر نهاد در زمینۀ نحوۀ ارتباط با تشکل‌ها و مدیریت دانشگاه، نیاز به تذکراتی دارند.

در بخش آموزش، خیلی موفق نبوده‌ایم

بخش آموزش هم نیاز به توجه دارد. بنده اعتراف می‌کنم که ما در بخش آموزش، خیلی موفق نبوده‌ایم. البته این دلایل مختلفی دارد؛ از جمله مشغلۀ کاری فراوان و گرفتاری‌های مسئولین دفاتر و ستاد. برای بخش آموزش باید فکر کنیم و راه‌های جدیدی پیدا کنیم. همۀ ما در همۀ سطوح، نیازمندِ به‌روزرسانی هستیم.

در بخش آموزش، با یک طراحی جدید، یک راهی برای به‌روزرسانی و حمایت‌های فکری و معرفتی از دوستان دفاتر نهاد پیدا کنیم.

محور همۀ این فعالیت‌ها، همان طرح راهبری است. مسئولین نهادی که انتخاب می‌شوند -حداقل به‌صورت بالقوه- توانایی راهبری را داشته باشند. در مصاحبه‌ها برای جذب افراد، تشخیص دهیم که «آیا این فرد، می‌تواند طرح راهبری را در دانشگاه اجرا کند یا نه؟»

مسئول نهاد در دانشگاه، کارِ «راهبری» را انجام دهد / مسئول نهاد نباید مثل یک کارمند، کار کند!   

هم در جذب نیروها و هم در بحث نظارت، ببینیم که آیا این فرد، می‌تواند بر اساس طرح راهبری در دانشگاه، فعالیت کند یا نه؟ در بحث آموزش هم محور کار، همین طرح راهبری باشد؛ کمک کنیم که نیروهای ما بتوانند این طرح راهبری را اجرا کنند. ما مسئول نهادی که مثل کارمند باشد، نمی‌خواهیم؛ یعنی کسی که فقط در آنجا بنشیند و چند وظیفۀ محدود برای خودش تعریف کند و همان‌ها را انجام دهد!

مسئول نهاد در دانشگاه باید کارِ «راهبری» را انجام دهد، یعنی همۀ ظرفیت‌های دانشگاه را ببیند و بتواند همۀ بخش‌ها را فعال کند.

بحث تعدیل نیرو، شایعه است

در کنار این طرح راهبری، بحث چابک‌سازیِ مجموعه هم برای ما اهمیت دارد. چون یک مجموعۀ چابک می‌تواند به طرح راهبری کمک کند. الان اصلاً بحث تعدیل نیرو(مثل سال 89) در نهاد مطرح نیست، که مثلاً به یک نیرویی بگوییم «تشریف ببرید!» بحث تعدیل نیرو، شایعه‌ای است که مطرح شده، اما ممکن است جابه‌جایی بین معاونت‌ها یا تغییر وظیفه از یک بخش به بخش دیگر(مثلاً بین ستاد و صف) اتفاق بیفتد، برای اینکه هیچ نیرویی بیکار نباشد و همۀ نیروها مفید واقع شوند.

البته مشکلات مالی هم وجود دارد، همان‌طور که در زندگیِ فردیِ خودمان هم گاهی با دست‌انداز مواجه می‌شویم، در یک سازمان هم این مشکلات هست. الان تقریباً تمام دستگاه‌های کشور، کم و بیش با این مشکلات مواجه هستند و این مشکل، حدود سه‌چهار سال است که در کشور وجود دارد. ضمن اینکه اساساً طبع زندگی دنیوی این‌گونه است که با مشکلات مختلف و متنوعی همراه است، البته گاهی این مشکلات، شدت پیدا می‌کنند و گاهی کمتر می‌شوند یا نوعِ مشکلات، تغییر می‌کند.

برداشت بنده از مجموعۀ نهاد این است که دوستانی که در نهاد کار می‌کنند، شأن‌شان خیلی بالاتر از این بحث‌هاست که مثلاً «حقوق و اضافه‌کار چقدر است و فرق رتبه‌ها چگونه است و...» البته ما سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد و امکانات‌مان اجازه می‌دهد، خدمات لازم را به نیروهای نهاد ارائه بدهیم و آن چیزی که داریم را به‌طور صحیح و طبق ضوابط و مقررات، به نیروها بدهیم و به کسی ظلم نشود. حقّ قانونی هر فردی را باید به او بدهیم. ما تلاش خودمان را انجام می‌دهیم، اما به اندازه‌ای که مقررات و امکانات ما جواب بدهد.

الحمدلله دوستان ما در نهاد، جزء بهترین نیروها هستند؛ از معاونین گرفته تا آخرین رده‌هایی که در نهاد مشغول کار هستند. و این حسّ در نهاد، غالب است که «اینجا کارمند نیستند، بلکه کارِ دلی انجام می‌دهند؛ خدمت به دین و نظام و رهبری انجام می‌دهند.»

از زحمات آقای مسعودی در این 12سال، تشکر می‌کنم / ایشان لنگر آرامش نهاد بودند

در اینجا، وظیفۀ خودم می‌دانم که از زحمات آقای مسعودی حقیقتاً تشکر کنم؛ هرچند شأن ایشان را بالاتر از این می‌دانم که بنده بخواهم از ایشان تشکر کنم. در این 12سالی که این مسئولیت بر دوش بنده قرار دارد، اگر بخواهم سه یا پنج نفری که بیشترین کمک را به بنده کرده‌اند، نام ببرم، حتماً یکی از آنها آقای مسعودی است که از صمیم دل و خالصانه به ما کمک کردند و با نظرات بسیار پخته و کارشناسی و مشورت‌های بسیار خوبشان، ما را یاری کردند.

حقیقتاً ایشان یکی از سرمایه‌های نهاد، بلکه از سرمایه‌های نظام هستند؛ با این پختگی در کارها و خدماتی که انجام می‌دهند. در این مدتی که در معاونت امور دفاتر بودند، واقعاً لنگر آرامش نهاد بودند. و اگر از ایشان خواهش کردیم که مسئولیت حوزۀ ریاست را بپذیرند، برای این بود که در اینجا هم می‌توانند همان نقش را ایفا کنند و برای مجموعۀ نهاد، همان آرامش و طمأنینه را به ارمغان بیاورند و با درایت خودشان، نقش هماهنگی بین معاونت‌ها را ایفا کنند و نظارت بر ستاد را سامان بدهند و مهمتر از همه اینکه ملجأ و مأوایی باشند برای مراجعه‌کنندگان؛ که غالباً مسئولین نهاد دانشگاه‌ها یا رؤسای دانشگاه‌ها هستند.

آقای تقوی از نیروهای خوبِ صف بودند / امیداواریم ارتباط بین صف و ستاد، تعمیق شود

آقای تقوی هم از نیروهای بسیار خوبِ صف بودند، و یکی از مسائل اصلی ما هم این بود که یکی از دوستان که قبلاً در صف، کار کرده‌اند، مسئولیت این معاونت را برعهده بگیرند، تا ارتباط بین صف و ستاد، تعمیق شود. ما خیلی امید داریم که ایشان بسیار زود، کار را در دست بگیرند و در کارهایی که برای این معاونت تعریف شده، موفق باشند.

اگر اسمِ جدید این معاونت هم «معاونت منابع انسانی» انتخاب شده، از این باب بوده که سرمایۀ اصلی نهاد، همین نیروهای انسانی نهاد هستند. ما که در اینجا سرمایۀ دیگری نداریم! نکتۀ دیگر اینکه وقتی اسمش «معاونت امور دفاتر» باشد، مسئولین دفاتر، فکر می‌کنند ک فقط باید با اینجا مرتبط باشند، و معاونت‌های دیگر هم این احساس را داشتند که «مسئولین دفاتر، خیلی با ما مرتبط نمی‌شوند» این هم یکی از عواملی بود که اسم این معاونت، به معاونت نیروی انسانی تغییر یافت.

بنده وظیفه دارم که در اینجا به عنوان خادم این مجموعه، از زحمات همۀ مدیران، رؤسای ادارات و کارشناسان عزیز هم تشکر کنم. و هر وقت که فرصت دعا برای بنده فراهم شود، سعی می‌کنم برای یکایک دوستان، دعا کنم و انتظار داریم که دوستان هم متقابلاً دعا کنند. 

گفتنی است در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین تقوی به عنوان معاون جدید تأمين منابع انساني نهاد رهبري در دانشگاه هامعرفی و منصوب شد و همچنین از زحمات و خدمات حجت الاسلام والسلمین مسعودی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو