شماره خبر :٥٣١٩٦٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦
 
حجت الاسلام والمسلمین میراحمدی:
خط مبارزه با استکبار با تاریخچه جنبش دانشجویی پیوند خورده است/ وجود شهدای دانشجوی مدافع حرم به این معنی است که این خط متوقف نشده است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان تهران با بیان اینکه خط مبارزه با استکبار با تاریخچه جنبش دانشجویی پیوند خورده است افزود: وجود شهدای دانشجوی مدافع حرم به این معنی است که این خط متوقف نشده است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام و المسلمین میر احمدی، مسئول نهادرهبری در دانشگاه امیرکبیر در خصوص تفکر جنبش دانشجویی در کشور درطول  تاریخ گفت: تاریخ ثبت شده ی مجموعه ی دانشجویی در کشور ما هم از قبل انقلاب و هم بعد از آن یک مختصاتی دارد که اگر ما بخواهیم مجموعه دانشجویی کشور را شناسایی کنیم باید با این مختصات به ان بپردازیم. این مختصات از گذشته تا کنون همواره وجود داشته است و جنبش دانشجویی از قبل از انقلاب تا کنون دارای این ویژگی های برجسته است.

وی افزود: یکی از مهم ترین این ویژگی ها در جنبش دانشجویی ضد استکبار، ضد سلطه و ضد استبداد بودن آن است. جنبش دانشجویی از گذشته تا کنون به شدت ضد فساد و ضد اشرافی گری عمل کرده است، همواره در برابر حاکمیت های زورگویانه به مقابله پرداخته، در تقابل با گرایشات انحرافی نیز ایستادگی کرده و در برابر مسائل کشور عدالت خواه و آرمانگرا است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه امیر کبیر ادامه داد: تاریخ جنبش دانشجویی از زمان رژیم ستمشاهی تا کنون، ایستادگی آن را در برابر استبداد و استکبار نشان می دهد که پای این ایستادگی هم خون داده که این جانفشانی ها تا کنون نیز ادامه داشته و تکرار شده است.

وی تصریح کرد: روز 16 آذر سال 1332 نیز به دلیل ایستادگی دانشجویان دردخالت و چنگ اندازی استکبار بود که منجر به شهادت  سه دانشجو شهید در دانشگاه تهران شد که به همین دلیل است این روز به نام روز دانشجو و ایستادگی دانشجویان در مبارزه با استکبار نامیده شده است . مگر می شود که 16 آذر باشد و بحث مبارزه با استکبار درآن وجود نداشته باشد.

حجت الاسلام میراحمدی تأکید کرد: جنبش دانشجویی علاوه براین در تمام این سال ها به صورت مستمر قبل از انقلاب در مبارزه با استکبار و استبداد و تفکرات انحرافی همواره ایستاده و به زندان رفته و یا در این راه شهید هم داده است. تعداد زیادی از این دانشجویان در زمان رژیم ستمشاهی توسط ساواک دستگیر شدند و در زندان ها شکنجه شدند. در هشت سال دفاع مقدس و در تمام عملیات هایی که در غرب و در جنوب شکل گرفته ما دانشجوی شهید داریم که حدود 3000 دانشجوی شهید دراین جبهه مبارزه با استکبار تقدیم انقلاب شده است. همچنین در این بین اکثر فرماندهان دفاع مقدس ما از بدنه ی دانشجویان بودند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه های استان تهران ادامه داد: اکنون هم در جبهه جدید مقابله با استکبار و گرایشهای انحرافی همچون داعش ایستاده و شهید هم داده است. بنابراین وقتی در مبارزات با گرایشهای انحرافی مثل داعش و غیره ما شهدای دانشجوی مدافع حرم را داریم به این معنی است که این مسیر هیچگاه متوقف نشده است.

وی افزود: یعنی دانشجو به واسطه ی همان ویژگی هایی که اشاره کردیم که ضد استکبار، ضد استبداد، ضد فساد، ضد گرایش های انحرافی وعدالت خواه است است ما نگاه می کنیم و می بینیم همیشه در همین مسیر مبارزه و ایستادگی کرده و شهید داده است .

حجت الاسلام میراحمدی گفت: انتظار از دانشگاه و دانشجو این است که مظهر شهامت و مظهر شجاعت و زبان گویای ملت در مبارزه با استکبار باشد.

حجت الاسلام میراحمدی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه از دانشگاه همیشه و همه جا این انتظار است که محل جوشش و اوج دو جریان حیاتی در کشور باشد یک جریان علم و تحقیق و دیگری جریان آرمانگرای و آرمان خواهی و هدف گذاری های سیاسی و اجتماعی گفت: دانشجویی که اهل بحث و درس و تحقیق نباشد، دانشجویی که به فکر آبادانی کشور نباشد و دانشجویی که برای آرمانهای ملت و خودش تلاش و کوشش نداشته باشد نمی تواند مؤثر باشد و اگر فریاد و اعتراضی هم داشته باشد را علیه یک مسئول جزء می کشد اما علیه حاکمیت های زور گویانه و مستکبر خارجی واکنشی به خرج نمی دهد.

وی افزود: حال اگر 16 آذر در کشور ما به عنوان روز دانشجو را به خود اختصاص داده است به دلیل این ویژگی هایی است که به آن اشاره شد و انتظار از بدنه ی دانشجویی این است این ویژگی ها را در خود حفظ کند.

وی ادامه داد: این دانشجو است که می تواند مبدا تحولات در کشور باشد. مردم ما به این دانشگاه با این موتور متحرکی به نام دانشجو امید بسته اند. دانشجویی در این طراز قرار می گیرد که از گذشته این چنین بوده، امروز هم این چنین است. این قطعا افتخارات ارزشمندی را برای کشورش خواهد آفرید و موجبات آبادانی و تعالی کشورش را فراهم خواهد کرد.

حجت الاسلام میراحمدی در خصوص موضوع عدالت خواهی در جامعه که امروزه توسط جریان های مختلف به آن پرداخته می شود و آسیب های آن گفت: من احساس می کنم بزرگترین آفت درمواجهه با این آرمان ارزشمند آن است که عدالتخواهی دچار انحراف بشود. اگر در پوشش عدالتخواهی دچار سیاست بازی، قبیله گرایی و باندبازی شویم این آفت بزرگی است. چرا که آرمان عدالت خواهی آرمان ارزشمندی است.

وی با اشاره به پیشقدم شدن دانشجویان در موضوع عدالت خواهی با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در این خصوص گفت: دانشجویان باید در زمینه عدالت خواهی پیشرو باشد و ازانجا که دانشجو اهل تشخیص، اهل تحقیق و اهل تحلیل است باید مراقب باشد عدالت خوای را با حرکت های سیاست بازانه نشود چرا که در این صورت این موضوع دچار افت خواهد شد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو