سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٣٥١٠٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان در شانزدهمین اردوی جهاد اکبر:
زخم‌ها و مشکلات داخلی که دشمن روی آنها دست می‌گذارد/اگر روحیۀ انقلابی حفظ شود، همۀ زخم‌ها قابل علاج است
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به حوادث اخیر، علت درونی آن را زخم هایی دانست که علیرغم تأکید رهبر معظم انقلاب در ترمیم این زخم ها، بسیاری از مسئولین به آن توجه نکرده اند که به طور طبیعی دشمن بر روی آنها دست گذاشته است، تأکید کرد: اگر روحیۀ انقلابی حفظ شود، همۀ زخم‌ها قابل علاج است

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در شانزدهمین نشست جهاد اکبر، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور گفت: دهۀ فجر و ایام پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک عرض می‌کنم.‏ ملت ایران در این ایام، واقعاً کار بزرگی را در تاریخ بشریت، رقم زد. البته ما چون همیشه غرق در این نعمت بوده‌ایم، شاید آن عظمت انقلاب اسلامی و آن اتفاقی که در دنیا رقم زده است را نتوانیم به‌درستی ببینیم.

قبل از انقلاب، ایران را جز با «نفت» با چیز دیگری نمی‌شناختند!  

وی با اشاره به دوران استبداد پهلوی گفت: دنیای آن روز، دنیایی بود که وقتی اسم دین و مذهب را به زبان می‌آوردید، تمسخر می‌کردند. نصف دنیا دست بلوک شرق(کمونیست‌ها) بود که شعار اصلی آنها در بخش فرهنگ، این بود: «دین افیون(مخدّرِ) ملت‌هاست!» نصف دیگر دنیا هم که بلوک غرب محسوب می‌شد، می‌گفتند: دین یک امر کاملاً شخصی است و به‌هیچ‌وجه حق حضور در جامعه و دخالت در مسائل علمی، فرهنگی و سیاسی را ندارد (همان جدایی دین از سیاست) و اصلاً می‌گفتند: دورۀ دین گذشته است!

در چنان دنیایی، یک انقلاب به رهبری کسی که در قامت و لباس انبیا بود، شکل گرفت و ماهیتِ این انقلاب، دینی و اسلامی بود؛ آن‌هم با قرائتِ شیعی! آن‌موقع حتی برخی از همسایگان ما، ایران را به‌عنوان یک کشور اسلامی نمی‌دانستند و در دنیا هم، ایران را جز با «نفت» با چیز دیگری نمی‌شناختند. کمااینکه مردم دنیا الان کشور «کویت» را جز به‌عنوان یک کشور نفت‌خیز، نمی‌شناسند. ولی ببینید که امروز ملت ایران در دنیا، چه جایگاه بلندی دارد! واقعاً این نعمت، جای شکرگزاری دارد.

در تحلیلِ حوادث اخیر کشور، باید به علتِ اصلی بپردازیم نه به شاخ و برگ‌ها

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در خصوص حوادث اخیر گفت: اخیراً حوادثی در کشور ما اتفاق افتاد و ناامنی‌هایی در تعدادی از شهرهای ما به‌وجود آمد؛ تحلیل‌های مختلفی در این‌باره ارائه شده است. احساس بنده این است که در بسیاری از این تحلیل‌ها، دارند به شاخ و برگ‌ها می‌پردازند نه به ریشه‌ها و علت‌های اصلی آن!

برخی از جریانات هم سعی می‌کردند که از این آب گل‌آلود، ماهیِ خودشان را بگیرند، یعنی دنبال مقاصد سیاسی خودشان بودند. حتی برخی سعی کردند که عقده‌گشایی کنند و ناخشنودی خودشان را از نظام یا از دولت، به‌گونه‌ای نشان دهند. حتی برخی هم دولت گذشته را آماج حملات خود قرار دادند که «اصلاً این حوادث، همه‌اش به‌خاطر دولت قبل است!»

حتی برخی هم در تحلیل‌ها و جلسات خودشان گفتند: «همۀ شاخص‌های اقتصادی و آمارها، نشان می‌دهد که وضعیت کشور، خوب است و عده‌ای در صددِ انتقام‌گیری از موفقیت‌های به‌دست‌آمده هستند!»

بررسی علت اصلی حوادث اخیر در دو بخش: «علتِ بیرونی» و «علت درونی»

وی در خصوص عوال شکل گیری این حوادث گفت:  اگر نتوانیم به علتِ اصلی این حوادثِ اخیر پی‌ببریم، نمی‌توانیم از این حوادث، بهرۀ لازم را بگیریم. بنده علت اصلی را در دو بخش می‌دانم: یکی علت بیرونی و دیگری، علت درونی.

علت بیرونی، به دشمنان ما و جریان ضدِانقلاب برمی‌گردد. بسیار طبیعی است که ضدانقلاب، از نقاط ضعف ما استفاده کند. اما برخی در کشور ما هستند که تا اسم «دشمن» می‌آید، حساسیت پیدا می‌کنند و با پوزخند می‌گویند: این‌قدر نگویید «دشمن!» ولی به‌هرحال وجود دشمن قطعی است؛ حتی اگر کسی نخواهد ببیند! ما که نمی‌توانیم به‌خاطر اینها، دشمن را فراموش کنیم یا از توطئه‌های دشمن، غفلت کنیم!

دشمن صراحتاً می‌گوید «ما دنبال براندازی هستیم» ولی عده‌ای در داخل می‌گویند: شما دچار توهم توطئه هستید!

حجت الاسلام والمسمین محمدیان تضریح کرد: عجیب است؛ خودِ دشمن صراحتاً می‌گوید که «ما دنبال براندازی نظام هستیم» و عملاً هم علیهِ ما نقشه‌های زیادی اجرا کرده، ولی اکثراً شکست خورده است، اما یک‌عده‌ای در داخل می‌گویند: «شما دچار توهم توطئه هستید!» .

وی با اشاره به برنامه های دشمن علیه نظام جمهوری اسلامی و برنامه های ان در منطقه گفت: دشمنان ما (یعنی آمریکا، اسرائیل و دنباله‌های آنها در منطقه و در اروپا) برای منطقۀ ما خیلی نقشه‌ها داشته‌اند، مهمترین نقشۀ آنها، یک‌نوع شبیه‌سازی برای جریان «استشهادی» بود که تحت عنوان داعش، به‌وجود آوردند. آنها دیدند: «بزرگترین نقطۀ قوت جریان انقلابی(در ایران و لبنان و...) این است که اینها می‌توانند از جان خودشان بگذرند؛ یعنی همان روحیۀ شهادت‌طلبی» لذا سعی کردند چندین گروه را تحت عنوان «انتحاری» آموزش دهند. همین الان هم در پاکستان، در حوزه‌های علمیۀ سلفی‌ها، حدود 20هزار نفر نیروی انتحاری تربیت کرده‌اند.

بعد از اینکه داعش، در عراق و سوریه شکست خورد، دشمنان در عراق، جریان کردستان را پیش کشیدند و رفراندم برگزار کردند و خواستند که یک اسرائیل جدید در منطقه تشکیل بدهند. اما در این جریان هم شکست خوردند و در داستان تجزیۀ عراق هم با بن‌بست مواجه شدند. بعد از آن، در جریان استعفای «سعد حریری» هم شکست خوردند. عربستان هم الان سه سال است در یمن گرفتار شده است؛ درحالی‌که عربستان معتقد بود در یک‌هفته، کار یمن تمام می‌شود!

همۀ این حوادث و ناامنی‌ها در اصل، برای این بود که ما را از پا در بیاورند و برای ناآرام‌کردنِ کشور ما کاری انجام دهند تا بتوانند به مردم منطقه بگویند: «دیدید که ایران هم به‌هم ریخت!»

در برجام متحمل خساراتی شدیم ولی تن به برجام‌های دیگر نمی‌دهیم

وی افزود: البته دشمنان ما در قضیۀ برجام، احساس موفقیت می‌کنند و فکر می‌کنند که می‌توانند از الگوی برجام استفاده کنند و با فشارهای بعدی، چند قدمِ دیگر، ما را به عقب برانند. این یک اشتباه استراتژیک غربی‌هاست که ناشی از عدمِ شناخت آنها از ملت ایران است.

نمی‌توانند توانمندی‌های دفاعی و موشکی و نفوذ منطقه‌ای ما را محدود کنند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تأکید کرد: مطمئن باشید که نمی‌توانند توانمندی‌های دفاعی و موشکی کشور و نفوذ منطقه‌ای ما را محدود کنند. علتش این است که مسئولان این بخش، افراد متفاوتی هستند که به آمریکایی‌ها اصلاً خوش‌بین نیستند.

اینکه آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای ما مزاحمت ایجاد کنند، کاملاً یک امر طبیعی است. این مسئله تا الان بوده و از این به‌بعد هم خواهد بود. طبیعتاً دشمن سعی خواهد کرد که فشار را بیشتر کند و در کشور ما ناامنی ایجاد کند و در افکار عمومی تأثیر بگذارد؛ این کار دشمن است.

علت درونی حوادث اخیر، زخم‌ها و مشکلات داخلی است که دشمن روی آنها دست می‌گذارد/ رهبر انقلاب، سالهاست بر لزوم حلِ زخم‌های اقتصادی تأکید می‌کنند

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان «علت درونی حوادث اخیر» را از عوامل دیگر حوادث کشور دانست و افزود: بالاخره ما یک‌سِری مشکلات داخلی داریم، عبارت رهبر انقلاب این بود: «اینها زخم‌هایی است که مگس روی آن می‌نشیند» وقتی زخم مداوا نشود، طبیعتاً عفونی می‌شود و مگس‌های آلوده نیز روی همین زخم‌ها می‌نشینند.

اگر همۀ مواردی را که به‌عنوان زخم‌ها یا مشکلات داخلی به‌شمار می‌آید، نگاه کنید، می‌بینید که رهبر انقلاب چندین سال است روی این مسائل تأکید می‌کند و تذکر می‌دهد، ولی بخشی از ما مسئولین، به آنها توجه نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: یکی از این زخم‌ها به مسائل اقتصادی کشورمان برمی‌گردد. حتماً مشکلات اقتصادی و معیشت مردم، ریشۀ یکی از این زخم‌هاست. سال‌ها رهبر انقلاب، تأکید کرده‌اند که اصل44 قانون اساسی باید اجرا شود. چندین دستور دادند و چندین برنامه هم برایش نوشته شد. چون اگر اقتصاد دست دولت باشد، فساد ایجاد می‌کند، دولت نمی‌تواند خودش اقتصاد را اداره کند، این باید دست مردم باشد.

سپردن اقتصاد به مردم و کوچک‌کردن دولت‌ها، یک سیاست راهبردی است/ مافیای ثروت و قدرت زیر بار این سیاست نرفتند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با اشاره دور ماندن بخش خصوصی و مردم از فعالیت های اصلی اقتصاد و رانت ایجاد شده از آن گفت : سپردن اقتصاد به مردم و کوچک‌کردن دولت‌ها، یک سیاست راهبردی است که سال‌ها روی آن تأکید شده است، ولی مافیای ثروت و قدرت، زیر بار نرفته‌اند و در نهایت هم این امر، به موضوع «خصولتی‌‌ها» یا شرکت‌های خصوصی و دولتی، رسیده است.

متاسفانه زمینه برای سوء استفاده و رانت‌ها در بخش دولتی به‌قدری زیاد است که هر دولتی آمد، نتوانست در این بخش موفق بشود. کافی است شما به لیست شرکت‌های زیان‌دهِ دولتی و هزینه‌ای که برای دولت (یعنی برای ملت) ایجاد می‌کنند، مراجعه کنید تا عمق فاجعه را ببینید!

تنها موردی که رهبری، فتوا دادند در ممانعت از واردات بی‌رویه بود

حجت الاسلام و المسلمین محمدیان با اشاره به فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص "اقتصاد مقاومتی" افزود: نکتۀ دیگری که رهبر انقلاب بر آن تأکید کرده‌اند، بحث اقتصاد مقاومتی است. و شما می‌دانید که این بحث، چقدر در حد شعار باقی مانده و چقدر روی کارهای عادی، فقط مُهر اقتصاد مقاومتی زده‌اند ولی هنوز در این بخش اتفاقی نیفتاده است!

حمایت از تولید داخل و «ممانعت از واردات بی‌رویه» هم بسیار مورد تأکید رهبری بوده است. این تنها موردی است که ایشان فتوا صادر کردند و گفتند: «وارداتی که مشابهش در کشور وجود دارد، جایز نیست»

اقتصاد کشور توسط بانک‌ها، بیمار شده است

وی مشکل بعدی حوزه اقتصاد را بانک ها و توسعه آن دانست و افزود: توسعۀ بانک‌ها هم مشکل بعدی است. طبق بیان مسئولان اقتصادی بلندمرتبۀ کشور، ما در زمینۀ «تعداد بانک‌ها» در دنیا اگر بی‌نظیر نباشیم، کم‌نظیر هستیم! تعداد زیادی بانک در کشورمان تأسیس شده است و این بانک‌ها برای افزایش ثروت خودشان با یکدیگر معامله می‌کنند و پول تولید می‌کنند و اقتصاد کشور، توسط این بانک‌ها، بیمار شده است.

بانک‌ها به‌قدری قدرتمند شده‌اند که تقریباً هیچ‌کسی زورش به آنها نمی‌رسد! این هم یکی دیگر از زخم‌های کشور است که نتیجه‌اش می‌شود بیکاری و سختیِ معیشت!

آسیب‌های اجتماعی(مانند حاشیه‌نشینی، اعتیاد و فساد اداری) یکی دیگر از زخم‌هاست

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان زخم دیگر در کشور را «آسیب‌های اجتماعی» دانست و گفت: رهبر انقلاب چندین سال است که برای همین موضوع، مسئولین را جمع می‌کنند و طرح می‌دهند و تذکر می‌دهند اما کمتر مورد توجه مسئولین قرار گرفته است. واقعاً بخشی از مردم، گرفتار هستند درحالی‌که این گرفتاری‌ها راه حل‌های علمی دارد و قابل حل است، ولی نیاز به همّت و «ارادۀ جمعی» دارد. مسائلی مانند حاشیه‌نشینی، اعتیاد، زندان‌ها، فساد اداری و... اینها زخم‌هایی است که مگس‌ها خیلی زود روی این زخم‌ها می‌نشینند.

اشرافی‌گری، تجمل‌گرایی و مسابقه در کسب ثروت و قدرت، یکی از زخم‌هاست

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان اشرافی گری و تجمل گرایی را زخم دیگر بر پیکره کشور دانست و افزود: فرهنگ تجمل‌گرایی و روحیۀ اشرافی‌گری، مسابقه در کسب ثروت و قدرت، یک زخم دیگری است که در سال‌های اخیر بر پیکر جامعۀ ما نشسته است. رهبر انقلاب هم هرچه در این زمینه تذکر می‌دهند، کمتر شنیده می‌شود! چند سال است که بحث شفافیتِ درآمدهای مسئولین مطرح شده است، ولی به هیچ جایی نرسیده است! اخباری دربارۀ ثروت برخی از مسئولین منتشر می‌شود و تکذیب هم نمی‌شود! حتی اگر از راه حلال هم کسب شده باشد، آن روحیۀ کاخ‌نشینی را به ذهن‌ها متبادر می‌کند.

ژست‌هایی که برخی مسئولین می‌گیرند، خودروهایی که سوار می‌شوند، حضور برخی از آنها در هیئت‌مدیرۀ شرکت‌ها و... زخم‌هایی است که عفونتش موجب بی‌اعتمادی یا کم‌اعتمادی مردم به مسئولین می‌شود.

در بخش فرهنگی، داستان خیلی غم‌انگیزتر است!

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها موضوع فرهنگ در کشور را اساسی تر از عوامل دیگر دانسته و تأکید کرد: در بخش فرهنگی هم موضوع خیلی مهمتر است و داستان خیلی غم‌انگیزتر است! رهبر انقلاب فرمودند: به‌قدری نگران مسائل فرهنگی هستم که گاهی شب‌ها خوابم نمی‌برد!

آن روزی که رهبر انقلاب، بحث تهاجم فرهنگی را مطرح کردند، یک‌عده‌ای اعتراض کردند و گفتند: «شما از تعامل فرهنگی صحبت کنید!» و بعد هم ایشان از شبیخون فرهنگی و جنگ نرم، سخن گفتند. ولی باز هم ما مسئولین، خیلی متوجه نشدیم و به این امر مهم، عنایت نکردیم.

هرکسی از «سامان‌دهی فضای مجازی» حرف می‌زند، متهم می‌شود که «می‌‌خواهند اینترنت را قطع کنند!»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با گله از عدم ساماندهی "فضای مجازی" تصریح کرد: چند سال است شورای عالی فضای مجازی در کشور تشکیل شده است؛ یک نفر از اینها بیایند و گزارش دهند! چرا سامان‌دهی فضای مجازی این‌قدر به تأخیر افتاد؟! وقتی هم کسی انتقاد می‌کند، زود اتهام می‌زنند که «اینها با فضای مجازی مخالفند و می‌خواهند اینترنت را قطع کنند!» در حالی‌که در بین مسئولین هیچ کسی را ندیده‌ام که بگوید: باید اینترنت یا فضای مجازی را تعطیل کنیم! بلکه همه می‌گویند: این نیاز به سامان‌دهی دارد و کشورهای دیگر هم این سامان‌دهی را انجام می‌دهند.

باید اعتقاد راسخ داشته باشیم که این زخم‌ها قابل علاج است!

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان تأکید کرد: واقعیت این است که در درون کشور ما مشکلات و زخم‌هایی وجود دارد که باید آنها را بشناسیم. اما بعد از شناخت، چه باید کرد؟ قبل از هرچیز باید اعتقاد راسخ داشته باشیم که این زخم‌ها قابل علاج است! دشمنان بیرونی و نفوذی‌های داخلی و خسته‌های انقلابی‌نما، همه در حال القای این مطلب هستند که «این زخم‌ها قابل معالجه نیست!»

انقلاب اسلامی از گردنه‌های سخت‌تر از اینها هم عبور کرده است و حتماً از عهدۀ علاج این زخم‌ها نیز برمی‌آید و از این مرحله هم با روسفیدی عبور خواهیم کرد و روسیاهی می‌ماند برای کسانی که مردم را دلسرد می‌کنند.

5نکته ای که رهبر انقلاب، خطاب به مستندسازها فرمود/ اگر روحیۀ انقلابی حفظ شود، همۀ زخم‌ها قابل علاج است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود در نشست جهاد اکبر به پیام رهبر معظم انقلاب به مستندسازها اشاره کرد و افزود: رهبر انقلاب بعد از دیدار اخیر با مستندسازها، پنج نکته را یادداشت کردند و فرمودند: «این نکات را خطاب به مستندسازها منتشر کنید» این جملات رهبر انقلاب، دستورالعملی است که می‌تواند برای امروز ما بسیار مفید و کارآمد باشد:

1- جهت انقلابی را با دقت تمام حفظ کنید (یعنی همۀ کارهای شما باید جهت انقلابی داشته باشد. اگر روحیۀ انقلابی حفظ شود، همۀ آن زخم‌ها قابل علاج است) بازی‌های تکنیکی و شهرت حرفه‌ای، بر صفا و درستکاریِ انقلابیِ کار، غلبه نکند. با سرِ افراشته، زبان و عمل، نشان دهید که مؤمن انقلابی‌اید. (اگر کسی در جایی، از انقلابی‌بودنِ خودش خجالت می‌کشد یا مبانی‌اش مشکل دارد یا از نظر روحی، آسیب دیده است)

2- جنگ نرم دشمن، برپایۀ دروغ و تحریف و شایعه و سانسور و بایکوت بنا شده است(در این حوادث اخیر، همۀ این پنج عنصر را دیدید! در یک شهری 400نفر بیرون آمده بودند، این‌قدر در دنیا منعکس کردند؛ اما بعدش حضور میلیونی مردم در حمایت از انقلاب را منتشر نکردند) هنر شما می‌تواند با سند، کارِ دشمن را بی اثر کند. تاریخ چهل‌ساله‌، لبریز از سندها بر حقّانیّت جمهوری اسلامی و کج‌روی و گمراهی دشمنان است.

3- یک هدف اساسی دشمن، ترویج بدبینی و نومیدی است؛ دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است. هنر شما قادر است با استناد به واقعیّات، سرچشمۀ امید و شوق و حرکت باشد.

4- مستند انتقادی، مفید و لازم است. لحن اثر باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد. در انتقاد، لحن خصمانه و یأس‌آلود و هرج‌ومرج‌طلبانه، فایدۀ آن را تبدیل به زیان می‌کند. زبان طنز به رسایی و سودمندی اثر کمک می‌کند.

5- رضای خدای را در کارها در نظر بگیرید و از او کمک بخواهید.(این نکته از همۀ نکات قبلی مهم‌تر است)

بین عبادت خالصانه و مصحلت‌های برترِ ما رابطه‌ای وجود دارد/ اگر کارمان برای خدا باشد، خدا بهترین مصلحت‌ها را بر ما نازل خواهد کرد

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان افزود: حضرت زهرا(س) می‌فرماید: «مَنْ أَصْعَدَ إِلَى اللَّهِ خَالِصَ عِبَادَتِهِ، أَهْبَطَ اللَّهُ إِلَیْهِ أَفْضَلَ مَصْلَحَتِه»(مجموعۀ ورام/2/108) هرکسی تلاش کند عبادت خالصانه‌ای به خدا تقدیم کند، خداوند متعال بهترین مصلحت‌های خودش را برای او نازل می‌کند. یعنی عبادت مراتبی دارد که در مراحل بالا می‌تواند بسیار خالصانه اتفاق بیفتد.

انسان‌ها مصلحت‌هایی دارند که این مصحلت‌ها می‌تواند بسیار برتر باشد، بین عبادت خالصانه و بین مصحلت‌های برترِ ما رابطه‌ای وجود دارد. اگر کاری برای خدا باشد، قطعاً خدا بهترین مصلحت‌ها را در آن بخش، نازل خواهد کرد.

وی گفت: مصداق عملیاتیِ این حدیث، حضرت امام(ره) است. رهبر انقلاب می‌گفتند که امام به من فرمود: «من از آغاز نهضت تا امروز، احساس می‌کنم که یک دستی پشت سر این حرکت وجود دارد و کمک می‌کند» و بعد، رهبر انقلاب فرمود: از روزی که این مسئولیت بر دوش من قرار گرفته است، من هم این دستِ یاری‌کننده را همیشه احساس می‌کنم.

وی ادامه داد: همچنین رهبر انقلاب در فرازی از بیانات خود در دیدار 19دی با مردم قم، فرمودند: «امید و نگاه بنده نسبت به آیندۀ این کشور خیلی روشن است، بنده می‌دانم که خدای متعال اراده فرموده است که این ملت را به متعالی‌ترین درجات برساند، و بدانید که ان‌شاءالله ملت ایران به برکت اسلام، به برکت نظام اسلامی، بدون تردید به عالی‌ترین درجات یک ملت در حد و اندازۀ ملت ایران خواهد رسید و بدانید که توطئۀ دشمن، خرابکاری دشمن، حملۀ دشمن و ضربۀ دشمن، هیچ اثری نخواهد داشت و به معنای واقعی کلمه، دشمن هیچ غلطی نخواهد توانست بکند.»

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو