سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٧٠٢٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام رستمی در دانشگاه علم و صنعت:
دانشگاه محل ارتجاع پهلوی یا مارکسیسم نیست/ دانشگاه باید حلال مشکلات مردم باشد
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه دانشگاه محل ارتجاع پهلوی یا مارکسیسم نیست، گفت: شعار درود بر سوسیالیست شعار دانشگاه نیست و این ارتجاع است، گریه کردن سر قبری است که مرده در آن نیست.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشستی در دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اهمیت کاری که برای خدا انجام می‌شود، گفت: خداوند به مؤمنان می‌فرمایند اگر سختی به شما رسید، اذیت شدید و شما را تحریم کردند، هر اتفاق برای شما یک عمل صالح است و ما این امداد و عنایت خدا را می‌بینیم، حتما تحمل سختی با توکل بر خدا، اتخاذ تصمیمات هوشمندانه و عمل جهادی، پیروزی را برای ما به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: ما یک‌بار در زمان جنگ تحمیلی این مسیر را رفته‌ایم. یک زمان حتی اجازه نمی‌دادند ما برای دفاع از کشورمان سیم‌خاردار وارد کنیم، اما الان بحث بر سر برد موشک‌ها، توانمندی‌های فناوری ما مانند هسته‌ای یا قدرت منطقه‌ای ماست و این اتفاقی بزرگ است که به‌واسطه ایمان به خدا و اتکا به نفس ایجاد شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در بخش دیگری از جلسه گفت: نگاه برخی به دانشگاه نگاه به یک محصول غربی و صددرصد وارداتی است که باید همه لوازم و پیامدهای آن را بپذریم و هیچ نیازی نیست که نسبت به مختصات بومی، ملی و دینمان دانشگاه به‌روز رسانی شود. این نگاه یک نگاه ارتجاعی است، حتی کشورهایی که مبدا نظری آنها لیبرال دموکراسی است و ادعای سکولاریزم در تمام ساحات دارند هم اینگونه به پدیده‌ها نگاه نمی‌کنند. خروجی دانشگاه فقط نباید فن‌سالاری باشد بلکه محیط دانشگاه باید محیطی باشد که خروجی آن انسان مطلوب تعالی باشد نه توسعه. توسعه با تعالی فرق دارد و عموم تعاریفی که از توسعه می‌شود و برخی هم در داخل آن را تکرار می‌کنند، انسانی است که هیچ ارتباطی با اخلاق و معنویت و حتی کشور خود هم ندارد.

وی افزود: یکی از اساتید دانشگاه‌ها که زمانی هم معاون پژوهشی وزیر علوم بوده است، یک زمان گفت: نباید از دانشگاه انتظار فعالیت غیرعلمی داشت. خب این نگاه را با نگاه حضرت امام خمینی(ره) و نگاه رهبر معظم انقلاب مقایسه کنید؛ تفاوت از زمین تا آسمان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی اظهار داشت: در این مسیر تربیتی اساتید ما نقش به‌سزایی دارند. همه کارهای فکری و فرهنگی در دانشگاه یک طرف و نقش اساتید طرف دیگر است. اساتید هستند که با تخاطب واقعی با دانشجویان بیشترین اثر بخشی را دارند.

وی یادآورشد:‌ دانشجویان امانت‌هایی دست ما هستند و مانند بچه‌های خودمان باید آنها را خلاق، قدرتمند، متعهد و مبتکر تربیت کنیم. آینده از آن این نسل است. دانشجوی ما پاکدستی را از ما می‌آموزد و اگر استادی در مسیر تربیت دانشجو کوتاهی کند به مشکل خواهیم خورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: نظام برآمده از انقلاب اسلامی نظامی است که در مقابل لیبرال دموکراسی ایستاده و امروز هم می‌بینیم که حدود ۴۰ سال است با ما دشمنی می‌کند تا ما به آنچه می‌خواهیم نرسیم.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که دشمن برای تحریم ایران دارد، گفت: آیا جامعه از آن چیزهایی که ما الان داریم و اتفاقات مثبتی که در دانشگاه‌ها برای حل مشکلات جامعه افتاده است خبر دارد؟ یک مشکل مهم ما رسانه است که در آن فعالیت‌های مثبت و نقاط مثبت کم‌تر دیده می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی تصریح کرد: اگر اعتمادبه‌نفس یک جامعه گرفته شود و اگر امید یک جامعه گرفته شود آن جامعه می‌میرد. دانشگاه محل حضور فرهیختگان جامعه است. فرهیختگان آرمان‌خواه هستند و وضع موجود را می‌بینند و به سمت وضع مطلوب حرکت می‌کنند. نباید در بدنه فرهیختگی خستگی و خمودگی وجود داشته باشد. دانشگاه در کنار مردم است و باید حلال مشکلات مردم باشد.

وی ادامه داد: از دانشگاه باید نقد بیرون بیاید اما نقد دانشگاه نقد براندازانه نیست. دانشگاه محل ارتجاع پهلوی یا مارکسیسم نیست، شعار درود بر سوسیالیست شعار دانشگاه نیست و این ارتجاع است،گریه کردن سر قبری است که مرده در آن نیست.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقتدار ایران اسلامی در منطقه و جهان ادامه داد: وزیر خارجه ترکیه مصاحبه‌‌ای داشت که خبرنگار در این مصاحبه به او گفت: یک زمانی غرب گفت ایران باید منزوی شود اما ایران حالا در منطقه دست بالا را دارد و کشورها را در مقابل تروریسم نجات می‌دهد، این چه انزوایی است؟

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو