دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٤٨٦٨

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا:
در بحث آزاداندیشی هیچ برخورد بیرون از دانشگاه نداشتیم/ موارد اعلامی را پیگیری می‌کنیم
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه برخی دانشگاه‌ها در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مصلحت‌گرایی را وارد کردند، گفت: ما در زمینه طرح مباحث آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، هیچ برخورد بیرون از دانشگاه نداشتیم و اگر هم موردی باشد و دانشگاه‌ها اعلام کنند، ما خود را موظف به پیگیری خواهیم کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اهمیت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: طرح نظرات و گفت و شنود آن هم در فضای منطقی و علمی دانشگاه‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. متأسفانه کرسی‌های آزاداندیشی به دلایل مختلف به آن نقطه‌ای که از سوی رهبر انقلاب مطالبه شده بود، نرسید.

وی در ادامه در خصوص دلایل عدم رونق کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها نیز گفت: بازخوردهای برگزاری برخی از کرسی‌های آزاداندیشی در محیط‌های خارج از دانشگاه به گونه‌ای بود که گویی اقتضائات این کرسی‌ها را نمی‌شناختند و تصور بر این بود که نظرات دانشگاه‌ها در این زمینه ارائه می‌شود، در حالی که این موضوع بحث ارائه آزادانه دیدگاه‌های مختلف در دانشگاه‌ها است. از طرفی نیز برخی مدیران دانشگاه‌ها در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مصلحت‌گرایی را وارد کردند و عملاً فضا را آن گونه که باید، برای مجموعه‌های ارائه‌دهنده نظرات باز نکردند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه فضای مجازی برای طرح نظرات و عقاید به‌وجود آمد، آن شور، شوق و تاب بیان نظرات در فضای حقیقی کم شد، به نحوی که طرح نظرات در فضای مجازی از عطش بیان نظر در فضای حقیقی کاست. به همین دلیل ما شاهد هستیم فضای مجازی فضای متنوع‌تری از لحاظ طرح دیدگاه‌های آزاداندیشانه دارد و ما نیز باید در فضای حقیقی به این سمت حرکت کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی خاطرنشان کرد: لازم است با توجه به شرایط و اقتضائات موجود در جامعه، یک بازخوانی در شرایط و نحوه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در جامعه داشته باشیم و قاعدتاً نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این زمینه با وزارت علوم و سایر مجموعه‌های آموزش عالی و دانشگاهی همکاری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در بحث آزاداندیشی در دانشگاه‌ها ما هیچ برخورد بیرون از دانشگاه نداشتیم و اگر هم موردی باشد و دانشگاه‌ها اعلام کنند، ما خود را موظف به پیگیری خواهیم کرد، افزود: اگر هم جایی از مقررات دانشگاهی احیاناً تخطی و کوتاهی از سمت مسئولان صورت بگیرد، باید پاسخ‌گو باشند؛ اما به‌طور کلی اگر برخوردی به‌دلیل طرح نظر در کرسی‌های آزاداندیشی متوجه فردی باشد، به ما گزارش دهند تا بررسی کنیم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو