دوشنبه ٣٠ دی ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦٣٢٤٧

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ١٢ دی ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در دوره آموزشی-مهارتی روحانیون دانشگاه فرهنگیان:
شخص روحانی باید طوری عمل کند که دیدنش افراد را به یاد خدا بیندازد
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: شخص روحانی باید طوری عمل کند که دیدنش افراد را به یاد خدا بیندازد و سیره‌اش الهی و حکایتی از ایمان بوده و سخنانش عالمانه باشد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در دوره آموزشی-مهارتی روحانیون دانشگاه فرهنگیان در شهرمقدس قم، با توجه به سال جدید میلادی در ابتدای سخنان خود به روایتی از امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: از حضرت عیسی(ع) سؤال شد که با چه کسی نشست و برخاست کنیم، پاسخ داده شد: «با کسی که دیدن او شما را به یاد خدا بیاندازد، سخنش به دانش شما بیافزاید و عملش شما را مشتاق و علاقه‌مند به آخرت کند».

رستمی ادامه داد: شخص روحانی باید طوری عمل کند که دیدنش افراد را به یاد خدا بیندازد و سیره‌اش الهی و حکایتی از ایمان بوده و سخنانش عالمانه باشد؛ خصوصا در جمعی که قرار است خودشان، معلم و آموزنده دیگران باشند.

وی به ویژگی‌های سخن عالمانه پرداخت و بیان داشت: سخن عالمانه متقن و با مطالعه بوده و تکراری نیست، مگر آنکه جایی تکرار ضروری باشد؛ غیر از سخن، رفتار و عمل فرد هم نشان‌دهنده این است که قیامتی هست، چون ممکن است که رفتار یک فرد اشخاص را نسبت به باورشان متزلزل کند، پس طوری رفتار کنید که مخاطبان رغبت به آخرت پیدا کنند و عمل شما دیگران را مشتاق به کار برای خدا نماید.

رستمی دانشگاه فرهنگیان را بسیار مهم برشمرد و افزود: دانشگاه فرهنگیان نقش بسیار مهمی دارد؛ یک اشتباه در این دانشگاه ممکن است باعث ایجاد یک خسارت ۳۰ ساله و پیدا شدن مشکل برای هزاران نفر بخاطر یک نفر شود، در نتیجه کار، کار خیلی مهمی است. اگر ظرفیت لازم وجود می‌داشت، دانشگاه فرهنگیان باید یک دانشگاه حاکمیتی می‌شد. یعنی از مجموعه دولت‌ها و جریان‌ها و گروه‌هایی که ممکن است دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشند، خارج می‌شد و به‌عنوان یک مجموعه حیثیتی نظام با آن برخورد می‌شد. قطعا دانشگاه فرهنگیان در حوزه‌های تخصصی از دانشگاه‌های تخصصی در حوزه‌های دیگر مهم‌تر است.

وی با اشاره به موضوع برجام اظهار داشت: در فضای برجام و تبادل و گفت‌وگوها رهبر انقلاب فرمودند که بنده خوش گمان نیستم و به اینها بدبین هستم. آیت‌الله جوادی آملی نیز در جایی فرمودند: اگر با اینها دست دادید بعد انگشتان دستتان را بشمرید، ولی در همان موقع برخی گفتند ما خوش‌بین هستیم؛ اما شما امروز در فضایی هستید که در خوش‌بینانه‌ترین بخش‌های مسئولین نسبت به غربی‌ها هم تاکید دارند که آنها در حال دشمنی هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: خصومت، با نظام، کشور و مردم ما وجود دارد و ناشی از یک جنگ جدی، علنی و چندلایه دشمن با ملت است و آنان به دنبال این بودند که مردم را بر علیه نظام به خیابان‌ها بکشانند. به تازگی رئیس محترم جمهور بیان کردند: یک نفر از سران یکی از نظام‌ها نقل می‌کرد که در آمریکا بودم که می‌گفتند آبان ماه دیگر همه چیز تمام است. به‌تازگی آمریکا معافیت دارو و بشردوستانه‌اش را نیز برداشته و نشان داده که تا الان به دروغ دارو را معاف از تحریم می‌‌دانست.

رستمی افزود: آمریکا به دنبال به چالش‌کشیدن امنیت جامعه و پمپاژ خبرهای منفی به مردم و کار بر روی ذهن و روان مردم به‌منظور ایجاد تردید در این است که فضای جامعه خوب هست یا نه، تا نیروی محرکه را با گرفتن امید برای فردای بهتر از مردم بگیرد.

وی با اشاره به روایت دیگری از حضرت عیسی(ع) بیان داشت: ایشان در فصل زمستان با دیدن شخصی که باغش را بیل می‌زد، از خداوند خواست که امید را از او بگیرد؛ در آن لحظه، شخص دست از کارکشید و در گوشه‌ای نشست؛ حضرت دوباره از خدا خواست که امید را به او برگرداند و شخص مجددا شروع به بیل زدن کرد. حضرت عیسی(ع) رفت و از مرد پرسید: چرا بیل را کنار گذاشتی؟ او جواب داد: من در حال کارکردن بودم که ناگهان پیش خود فکر کردم که اصلا برای چه کسی کار می‌کنم؟ از کجا معلوم این درخت ثمر بدهد و سرما آن را از بین نبرد؟ مگر چقدر زنده هستم که از ثمرش استفاده کنم؟ پس دیدم بی‌فایده است، اما بعد گفتم همه کاشتند و ما خوردیم و ما می‌کاریم که دیگران بخورند و با امید دوباره کار را شروع کردم. جامعه ناامید، جامعه‌ خمود، راکد و ضربه‌خور است و ناامید کردن جامعه از اهداف دشمنان است. یک جبهه به هم پیوسته مجهز به پول و تکنولوژی وظیفه انجام عملیات روانی بر علیه این ملت را بر عهده دارد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به وجود جنگ نرم بیان داشت: در جنگ سخت در کنار هم قرار می‌گیریم و دشمن را می‌شناسیم ولی در جنگ نرم، جریان فتنه و جریان ناتوانی تشخیص موضع و میدان و خط و صف و همسنگر و مقابل، کار را سخت می‌کند. این سه رویکرد دشمن برای این است که اولاً مردم گمان کنند آینده خوبی ندارند، ثانیاً وضعیت مشکلات موجود را در زندگی خود ببینند و از طرف دیگر هم به آنها جرأت تقابل با امنیت کشور را داده‌اند و دشمنان جعلی به او معرفی می‌کنند، مثل رهبری، روحانیت، سپاه، وزرا و... و هر بار مقصری را برای وضع موجود اعلام می‌کنند.

وی افزود: در این فضای بمباران خبری، افراد به آمادگی برای تصمیم می‌رسند، تجمع اتفاق می‌افتد و چند نیروی آموزش‌دیده اقدام به اغتشاش کرده و فرار می‌کنند، ولی افراد عادی در صحنه می‌مانند و درگیر می‌شوند و این فضا باعث ایجاد جریانی می‌شود که حتی با بیرون از مرز هیچ ارتباطی نداشته است و کار سخت می‌شود. در این فضا عناصری که باید آگاهی ببخشند، امید بدهند و دستگیری کنند و فرصت بی‌دین کردن مردم را از دشمن بگیرند، شما هستید. شما در محیطی هستید که هم خودش اصالتاً محیط مورد توجه تربیتی شماست و هم ابزاری است برای واسطه‌گری انتقال مفاهیم و ارزش‌ها به نسل‌های بعدی؛ از طرف دیگر علی‌رغم تهدیدها و نقشه‌ها و سختی‌ها، آینده امیدوارکننده‌است. درک اجمالی این که ما با دشمنی طرف هستیم، همه را به‌سوی حرکت درست واقف می‌کند.

رستمی با اشاره به یکی از دیدارهای اخیر با مقام معظم رهبری به یکی از جملات ایشان اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: «من به آینده بسیار امیدوارم و آن را خوب می‌بینم» و تأکید کردند که «من آدم خوشبینی نیستم که به‌راحتی و بدون مؤلفه‌های لازم به نکته‌ای دل ببندم؛ من با دیدن همه جوانب به آینده امیدوارم.» در این شرایطی که قرار داریم و گردنه سختی که مردم و مسئولان در امتحان قرارگرفته‌اند، نتیجه عبور از این امتحان، رسیدن به یک آسیب‌ناپذیری طولانی مدت، همراه با اثبات قدرت داخلی و منطقه‌ای خواهدبود.

وی در پایان اظهارداشت: همراهی مردم با مسئولین و تحمل و کمک آنان آثار زیادی داشته است و باعث شده که دشمن شکست بخورد؛ در این شرایط وظیفه همه ما به‌ویژه کسانی که به‌عنوان سربازان امام زمان(عج) و با لباس سربازی امام صادق(ع) در محیط‌های علمی هستند این است که با ارتباط همدلانه، انس با عموم، دستگیری، پرهیز از تشریفات، پرهیز از پشت میز نشینی و دورشدن از مخاطبان، تلاش کنیم یک جریان عمومی مبتنی بر محبت ایجادکنیم. از نکات دیگری که رهبر معظم انقلاب به نمایندگان خودشان فرمودند، این بود که نقطه قدرت شما نباید انتصاب شما باشد؛ یعنی فلانی چون رئیس نهاد است قابل احترام است، بلکه ارتباط و محبت بین شما با مخاطبین باید نقطه قوت شما باشد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو