صفحه اصلي > ویژه نامه ها > علوم انساني 
برگزیده ها
محسن مهاجرنیا/ پیرامون تحول در علوم انسانی؛
روش‌های اصلاح وضع فعلی علوم انسانی در ایران
سیاست هر ملتی مجموعه‌ای از رفتارها، کنش‌ها و واکنش‌هایی است که همان انسان‌ها در زندگی‌شان تجربه کرده‌اند و تجربه‌ی آن‌ها غیر از تجربه‌ی یک ملت دیگر است، چه به صورت طولی و تاریخی و چه به صورت عرضی.
حجت‌الاسلام و المسلمین «ابوالفضل ساجدی»؛
آیا علم دینی را می‌توان با منابع سکولار تولید کرد؟
 آیا علم دینی را می‌توان با منابع سکولار تولید کرد؟ تحلیل ما‌ از علم دینی در بدو امر باید روشن شود. تا علم دینی برای ما تعریف نشود، نمی‌توانیم وارد بومی‌سازی علوم انسانی شویم. بنابراین در ابتدا باید درباره‌ی اصل علم دینی و مؤلفه‌های آن بحث شود و بعد وارد مقوله بومی سازی و تولی علوم انسانی اسلامی شویم.
بیش از یك‌دهه از آغاز حركت علمی نوین كشور می‌گذرد. فراگیرشدن این روند به‌ویژه در میان نخبگان جوان، آشكارا در پی راهنمایی‌ها و پیگیری‌های رهبر انقلاب بوده است. آیت‌الله خامنه‌ای نخستین‌بار ایده‌ی نهضت نرم‌افزاری و تولید علم را اسفندماه ۱۳۷۹ در دیدار با دانشجویان دانشگاه امیركبیر مطرح كردند. ایشان تبدیل‌شدن تولید علم و عبور از مرزهای دانش را به صورت یك گفتمان نویدبخش می‌دانند، زیرا: «گفتمان یك جامعه مثل هواست. همه تنفسش می‌كنند؛ چه بدانند، چه ندانند. چه بخواهند، چه نخواهند.» (سخنرانی در سومین نشست اندیشه‌هاى راهبردى- ۱۴ دی ۱۳۹۰) در واقع مهم‌ترین وجه گفتمان‌سازی تولید علم، مطالبه‌ی عمومی آن به عنوان امری گریزناپذیر برای پیشرفت كشور است.
روز جهانی فلسفه از سال 2002 گرامی داشته می‌شود و همه ساله در کشورهای مختلف از جمله ایران برنامه‌هایی در این روز برگزار شده است.
رئیس دانشکده زبانها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران به مهمترین آسیب های جدی در زمینه زبانها و ادبیات خارجی موجود در کشور اشاره کرد.
ا حسين كلباسي اشتری ا استاد تمام گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبايي سردبير مجلات علمي پژوهشي حكمت و فلسفه تأليفات:سنت ارسطويي و مكتب نوافلاطوني؛ مدخلي بر تبارشناسي كتاب مقدس؛ هرمس و سنت هرمسي؛ ميرحكمت درباره احوال و آثار حكيم ابوالقاسم ميرفندرسكي ؛ هزاره گرايي در سنت مسيحي.
گفتگوی «خبرنامه دانشجویان ایران» با جوان ترین نویسنده کتب حقوق کشور؛
شورای تحول باید موضوع تحول را جدی بگیرد
باید به داد روانشناسی و جامعه شناسی رسید
محمدمهاجری جوان ترین نویسنده حقوقی کشور تلقّی می گردد که کتاب او در این روزها به چاپ می رسد و قطعاً با استقبال خاص جوانان همراه خواهد بود و پیش تر نیز مقاله ای به چاپ رسانده است که به طور کلی او را در ابتدای مسیر بسیار پرتلاش یافتیم ، مهاجری در تلاش است کتاب دوم خود را به پایان برساند
در گفت‌و‌گوی با دکتر «حسن بنیانیان» مطرح گردید ؛
معادلات غلط در نظام آموزشی کشور
یکی از دلایل اصلی ضعف نظام آموزشی ما برداشت غلط از مفهوم توسعه است؛ چرا که متأسفانه توسعه را تنها در ساخت اتوبان و ساختمان می‌بینیم. همین مسئله سبب شده که افراد مستعد تحصیل در رشته‌های مهندسی و پزشکی را بر رشته‌های علوم انسانی ترجیح دهند. در واقع پژوهش و تقویت روحیه‌ی پژوهشگری در کشور ما مغفول واقع شده است.
دكتر پرویز امینی: قدرت نظام سازی؛شاخص تحول در علوم انسانی او معتقد است برای تحول باید دست به کار نظریه پردازی شد و براین اساس سه سطح نظریه پردازی و چهارچالش پیش روی تحول در علوم انسانی برای جامعه پردازی و نظام سازی در گفت و گو با ما توضیح می دهد.
آيت‌الله جوادي‌آملي با بيان اينکه کسي که قائل به علم سکولار باشد در حقيقت فکر قاروني دارد، گفت: ما اصلاً علم غير ديني نداريم. چرا كه از آغاز تا انجام هر چه هست کار خداوند است؛ وقتي جهان هستي کار او شد، يعني فعل خدا شد.
تازه ها
کتاب

دانشنامه جهان اسلام ،دانشنامه ای برای همه
«دانشنامه جهان اسلام،دائرة‌المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر.»
پیشنهاد ما
اهدای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی از سال آینده