صفحه اصلي > ویژه نامه ها > اقتصاد مقاومتی 
برگزیده ها
 نقش خانواده در تجلی «اقتصاد مقاومتی» اقتصاد مقاومتی مجموعه‌ای از استراتژی‌هایی است که در شرایط تحریم تجویز می‌شود. در این استراتژی تمامی عوامل اقتصادی اعم از دولت، تولیدکنندگان و خانوارها وظایفی را عهده‌دار می‌شوند که اجرای آن‌ها نه تنها آسیب‌پذیری اقتصاد در شرایط تحریم را به صفر می‌رساند، بلکه باعث شکوفایی و رشد اقتصادی در شرایط مذکور می‌شود.
پیش‌نیازهای اقتصاد مقاومتی برای رسیدن به موفقیت چیست؟ روش‌شناسی اقتصاد مقاومتی در مقایسه با سایر تفکرات اقتصادی تا چه حد ویژگی‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌تواند در شکل‌گیری یک نظام اقتصادی مؤثر باشد؟ نظام اقتصادی ایران مبتنی بر کدام نظام است: اسلامی یا سرمایه‌داری؟ کدام مدل می‌تواند برای اقتصاد مفید باشد؟ آیا اقتصاد مقاومتی می‌تواند نجات‌بخش اقتصاد ایران تلقی شود؟ چه اصلاحاتی باید صورت بگیرد؟
تذکراتی پیرامون فرهنگ اقتصادی به رسانه ملی؛
صداوسیما چگونه می‌تواند اقتصاد مقاومتی را گفتمان‌سازی کند
صداوسیما چگونه می‌تواند اقتصاد مقاومتی را گفتمان‌سازی کند صداوسیما یا همان رسانهی ملی با عمق و گسترهی تأثیرگذاریاش بر مخاطبان ایرانی میتواند بهترین ابزار در جهت عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی و ترغیب مردم در جهت استفاده از کالاهای تولید داخلی باشد تا به عاملی در جهت تبلیغات محصولات وارداتی و خارجی!
جستاری از اقتصاد مقاومتی در دیگر کشورها؛
آیا اقتصاد مقاومتی، اقتصادی منزوی و کوتاه‌مدت است؟!
 آیا اقتصاد مقاومتی، اقتصادی منزوی و کوتاه‌مدت است؟! اقتصاد مقاومتی با در نظر گرفتن مردم به‌عنوان محور اصلی فعالیت‌های اقتصادی، اولاً به بنیانی بودن رشد اقتصادی می‌اندیشد و ثانیاً به دنبال توزیع عادلانه‌ی امکانات رفاهی بین اقشار مختلف جامعه است تا از به وجود آمدن فاصله‌ی طبقاتی و ناعدالتی‌های اقتصاد و اجتماعی که ازبین‌برنده‌ی استعداد و خلاقیت در اقتصاد ملی است، جلوگیری کند.
آغاز سلسه جلسات استاد رحیم پور با موضوع بازار اسلامی؛
از موانع اصلی اقتصاد مقاومتی گرایش مردم و مسئولین به دنیا طلبی است
از موانع اصلی اقتصاد مقاومتی گرایش مردم و مسئولین به دنیا طلبی است «بازار اسلامی و اقتصاد مقاومتی» موضوع سلسله جلساتی است که قرار است در هفته های آتی و پیش از خطبه های نماز جمعه تهران توسط استاد حسن رحیم پور ازغدی به بحث گذاشته شود.
پیش فرض هایی برای اصلاح یک ساختار ناسالم؛
هفت وظیفه دولت در قبال اقتصاد مقاومتی
 هفت وظیفه دولت در قبال اقتصاد مقاومتی اقتصادی که از آن به‌عنوان اقتصاد مقاومتی یاد می‌شود، مردم‌بنیاد است؛ یعنی با اراده و سرمایه و حضور مردم تحقق می‌یابد، حال در این میان دولت می‌تواند به‌عنوان نهاد حاکمیتی با وضع قوانین مختلف، شرایط را جهت بهبود فعالیت مردم در راستای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی تغییر دهد. در این مقاله، به این وظایف پرداخته می‌شود.
بررسی نقش دولت در ادبیات اقتصاد مقاومتی؛
وظیفه‌ی دولت در صحنه‌ی اقتصاد بازی‌گردانی است نه بازیگری!
 وظیفه‌ی دولت در صحنه‌ی اقتصاد بازی‌گردانی است نه بازیگری! برای تقویت تولید داخلی به‌عنوان ستون فقرات اقتصاد مقاومتی و داشتن اقتصادی درون‌گرا و برون‌زا در مقابل اقتصاد ریاضتی در اروپا، دولت به‌عنوان نهاد برنامه‌ریز و ناظر می‌تواند در این میان نقش داشته باشد در این مقاله سعی شده است به بازتعریف نقش دولت پرداخته شود.
مروری بر پیشنهادات کارشناسان امنیت ملی آمریکا برای درون‌زا کردن یک اقتصاد؛
راهبردهای ایالات متحده برای مقاوم سازی اقتصاد‬
راهبردهای ایالات متحده برای مقاوم سازی اقتصاد‬ امروزه؛ توان اقتصادی یکی از ابزار قدرتمندی کشورها محسوب می شود و قوام و ثبات نظام سیاسی هر کشور منوط به برخورداری از پشتیبانی مالی و اقتصادی است. از این رو تحولات و دگرگونی های اقتصادی برای کشورها می تواند تهدیدی جدی بر ضد امنیت ملی به حساب آید.
 پاسخ رهبر انقلاب به شبهه تحقق‌ناپذیری اقتصاد مقاومتی + اینفوگراف ظرفیتهای ما برای پیشرفت اقتصادی؛ پاسخ رهبر انقلاب به شبهه تحقق‌ناپذیری اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی مکمل دیپلماسی انقلابی است/ ابلاغ ایده رهبری برای مقابله با فساد تا 2 ماه آینده عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی ضلع سوم منظومه اقتصاد جمهوری اسلامی است، گفت: ‌اقتصاد مقاومتی مکمل دیپلماسی انقلابی است.
نمایه
بسم الله

اقتصاد مقاومتی چیست؟

اقتصاد مقاومتی در واقع آن الگویی در اقتصاد است که قابل سازگاری با شرایط خاص کشوری مثل ماست که دارای گفتمان الهی و معنوی بوده و بر این مبنا با کشورهای دارای گفتمان­های مخالف در کشمکش است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که آرمان آن اسلام، انقلاب اسلامی و ارزش­های انسانی است، امروزه به عنوان خط مقدم مبارزه علیه جبهه استکبار شناخته می­شود. از آن جا که نبرد بین این دو جبهه- جبهه حق و باطل، همیشگی است، نیاز به الگویی برای اقتصاد حس می­شود که بتواند با این شرایط خود را وفق دهد.

شرایطی که بر خلاف سایر کشورها برای ما شرایطی گذرا نیست و دائمی است. لازمه این گفتمان، الگویی اقتصادی است که ذیل این مبانی قرار داشته و با آن­ها همخوانی داشته باشد نه اینکه آن مبانی در خدمت اقتصاد و پیشرفت­های ظاهری اقتصادی قرار گیرند...


اولین همایش اقتصاد مقاومتی

ویژه نامه ها